Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Sýrii (2014)

Rozdané dárky: kojenecká výživa na měsíc a pitná voda pro 5 437 dětí

Občanská válka v Sýrii stále pokračuje, konec bojů je bohužel v nedohlednu. Člověk v tísni jako jedna z mála neziskových organizací pomáhá na severu země v oblastech těžkých bojů. Dlouhodobě dodáváme potraviny a další humanitární pomoc do obléhaného Aleppa a do oblasti guvernátu Idlíb. Náš syrský tým čítá osm zahraničních zaměstnanců a zhruba 70 místních syrských a tureckých kolegů. V současnosti zde koordinujeme rozsáhlou humanitární operaci nejen s přispěním českých dárců, ale také za podpory české vlády nebo EU. Každý měsíc poskytneme pomoc asi 120 000 lidem zasaženým konfliktem a dalším 400 000 Syřanům pomáháme nepřímo.

ZDRAVÍ

Obecný nedostatek potravin způsobuje, že jednou z nejvíce ohrožených skupin obyvatel v Sýrii jsou matky s malými dětmi. Podle některých odhadů se ukazuje, že až polovina syrských dětí čelí hrozbě podvýživy. Situace, kdy je pro matky těžké získat čerstvé maso, zeleninu, nebo dokonce jen čistou pitnou vodu, způsobuje, že ženy jednak nemají dost vlastního mléka na kojení, jednak nedokážou svým dětem zajistit ani jakoukoliv jinou vhodnou stravu.

Z těchto důvodů Člověk v tísni s podporou dárců Skutečného dárku rozdává syrským matkám kojeneckou stravu a čistou nezávadnou vodu. Od března do srpna 2014 jsme z prostředků Skutečného dárku pomohli zajistit kojeneckou výživu a čistou vodu pro její přípravu celkem 5 437 dětem do 1 roku věku (pro 1 150 z nich byla z prostředků Skutečného dárku hrazena pouze pitná voda, kojenecká strava pak byla hrazena z prostředků od dalších dárců). Každá maminka dostala měsíční dávku výživy a 3–6 litrů nezávadné pitné vody.

Distribuce byly prováděny ve spolupráci s místními zdravotnickými středisky, které matky s dětmi navštěvují. Zdravotníci na těchto klinikách byli také zodpovědní za výběr žen, které od nás výživu dostaly. Zároveň byly matky vždy vyzvány, aby se snažily co nejvíce pokračovat v kojení, a zdravotníci jim vysvětlili také základy relaktačních technik.

 

Člověk v tísní v Sýrii 2014 | Skutečný dárek
Člověk v tísní v Sýrii 2014 | Skutečný dárek
Člověk v tísní v Sýrii 2014 | Skutečný dárek