Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Časté dotazy

Vybírat můžete z téměř 40 darovacích certifikátů. Na našem e-shopu zakoupíte certifikáty Skutečného dárku pouze v elektronické podobě. Elektronický certifikát doručíme na váš e-mail. Máte-li zájem o papírový certifikát, nakoupíte jej v prodejnách Albi

Váháte? Možná vás přesvědčí to, že 100 % ceny darovacího certifikátu jde do veřejné sbírky Skutečná pomoc, která má svoji tradici už od roku 2008. Nákupem pomůžete potřebným, a navíc můžete ušetřit na daních

Jak funguje Skutečný dárek?

  1. Koupíte dárek

    Vy koupíte dárek, my s ním pomůžeme tam, kde to lidé potřebují

  2. Dostanete certifikát

    Za nákup vám pošleme certifikát, který můžete věnovat jako originální dárek

  3. Uděláte radost

    Vždy přesně víte, jakým způsobem a kde vaše peníze pomáhají

Obchod provozuje Člověk v tísni, organizace, která více než 30 let pomáhá doma i ve světě.


Jak nákupem Skutečného dárku pomůžete?

100 % hodnoty Skutečného dárku jde do veřejné sbírky www.skutecnapomoc.cz. Váš dar bude použit v rámci projektů organizace Člověk v tísni, kde se sledují hlavní priority pomoci: VODA, VZDĚLÁNÍ, OBŽIVA, KLIMA, ZDRAVÍ a ČESKÁ REPUBLIKA.

Princip je velmi jednoduchý. Například nákupem 10 kuřat přispějete do programu OBŽIVA. Za váš dar budou zakoupena kuřata. Pokud bude ale v dané chvíli prodáno příliš mnoho kuřat a bude potřebnější nakoupit jiné prvky programu OBŽIVA, jako například zemědělské nářadí nebo sazenice stromů, místo kuřat nakoupíme je a potřebným je spolu se školením a spoustou informací, jak se o zvíře starat nebo jak s dárkem udržitelně nakládat, dovezeme. Za váš dar tedy vždy nakoupíme to nejpotřebnější v programu OBŽIVA, který dává lidem práci. Podobně je tomu s programy VZDĚLÁNÍ, ZDRAVÍ, VODA, KLIMA a ČESKÁ REPUBLIKA.

Voda | Skutečný dárek V rámci programu VODA jsou peníze použity především na kopání a vrtání studní, vytváření zásobníků na pitnou vodu a distribuci kanystrů v chudých zemích Afriky a Asie, ale i v zemích poničených válkou, například na Ukrajině.
Vzdělání | Skutečný dárek Program VZDĚLÁNÍ znamená peníze především na stavbu a vybavení škol pro děti v chudých zemích Afriky a Asie, opravu poničených tříd na válkou zničené Ukrajině a na zvyšování kvalifikace místních učitelů.
Obživa | Skutečný dárek Peníze z programu OBŽIVA pomáhají lidem postavit se na vlastní nohy. Může se jednat o nákup domácích zvířat, lepšího nářadí nebo nových sítí pro rybáře. Konečným cílem je, aby se lidé, kterým pomáháme, uživili v blízké budoucnosti sami. Součástí tohoto sektoru jsou i dárky ze sekce klima.
Zdraví | Skutečný dárek Program ZDRAVÍ představuje peníze využívané především na zlepšení zdravotnické péče v chudých zemích Afriky a Asie. Jedná se hlavně o dodávky léků, stavby a vybavení nemocnic, školení personálu a osvětové kampaně.
Klima | Skutečný dárek Peníze z programu KLIMA pomáhají farmářům v chudých zemích bojovat s dlouhotrvajícími suchy, postavit se dopadům klimatické změny, zachovat zdravou a úrodnou půdu a zajistit tak obživu pro svou rodinu. Zároveň podporují učitele ve výuce o klimatické změně a žáky a žáky
Česká republika | Skutečný dárek Prostřednictvím programů ČESKÁ REPUBLIKA uděláte dobrou věc u nás doma. I zde žije mnoho lidí v chudobě a sociálním vyloučení, z kterého se sami nedokáží vymanit. Díky naši terénním pracovníkům pomáháme dětem právě z vyloučených rodin získat kvalitní vzdělání. Kromě toho systematicky pracujeme s učiteli na českých školách a společně s nimi připravujeme výukové materiály. Pomáháme i lidem, na které tvrdě dopadá energetická krize a vysoká inflace.

Výtěžek z certifikátů Naděje pro Ukrajinu a Srdce na dlani se bude postupně rozdělovat do jednotlivých sektorů podle toho, kde bude nejvíce potřeba určitá forma pomoci.

Nákupem certifikátu můžete také ušetřit na daních, více informací naleznete ZDE.


Co získám zakoupením certifikátu v e-shopu Skutečný dárek?

V našem obchodě můžete koupit dárkový certifikát, v elektronické podobě, ve formátu PDF, který následně můžete někomu přeposlat. Do elektronického certifikátu lze dopsat své přání či individuální věnování již v průběhu objednávky, nebo si certifikát můžete vytisknout, věnování dopsat ručně a darovat jej osobně. Z peněz získaných prodejem zajišťujeme potřebným lidem pitnou vodu, vzdělání, lékařskou péči nebo novou živnost a tím i ekonomickou soběstačnost. Nákupem u nás tak pro sebe i své blízké získáte dobrý pocit ze smysluplného dárku. Zároveň také můžete získat možnost snížit si daňový základ a ušetřit letos na daních, více ZDE. Pokud máte zájem o nákup papírového certifikátu, navštivte jednu z poboček ALBI

Co je elektronický certifikát?

Elektronický certifikát Vám umožní věnovat Skutečný dárek někomu ze svých blízkých bez zbytečného papírování. Dárkový certifikát obdržíte e-mailem v PDF po úhradě objednávky. E-mail s certifikátem pak můžete jednoduše přeposlat někomu ze svých blízkých. Navíc můžete touto cestou poslat dárkový certifikát kamkoli do světa.

Jak vám certifikát doručíme?

Darovací certifikáty, které na tomto e-shopu zakoupíte, vám doručíme v elektronické podobě – na váš e-mail, přílohou ve formátu PDF. Do elektronického certifikátu můžete vepsat osobní věnování v procesu objednávky. Nebo můžete prostor pro věnování ponechat prázdný a vepsat věnování ručně, až si certifikát vytisknete. Pokud máte zájem o nákup papírového certifikátu, navštivte jednu z poboček ALBI.

Pokud koupím tabuli do školy, dostane za mé peníze skutečně nějaká třída novou tabuli?

Velmi pravděpodobně ano, může se ale stát, že v dané chvíli bude potřeba nějaká jiná školní pomůcka, např. učebnice nebo tužky, a proto zakoupíme to, co bude více potřeba. Peníze za tento certifikát budou ale vždy použity v rámci programu VZDĚLÁNÍ. Předměty na certifikátech skutečně popisují to, co velmi často v zemích, kde pomáháme, nakupujeme. Zároveň ale prostředky ze sbírky využíváme co možná nejúčelněji a nejefektivněji, proto se může stát, že za vaše peníze bude zakoupen i jiný předmět, vždy ale ze stejného programu.

Proč právě programy VODA, VZDĚLÁNÍ, OBŽIVA, ZDRAVÍ, KLIMA A ČESKÁ REPUBLIKA?

Všechny programy (VODA, VZDĚLÁNÍ, OBŽIVA, ZDRAVÍ, KLIMA, ČESKÁ REPUBLIKA) představují naší prioritu v rámci humanitární a rozvojové pomoci. Řada lidí umírá nebo se nakazí nemocemi v důsledku pití zdravotně závadné vody, proto kopeme a vrtáme studny, budujeme vodní rezervoáry nebo například poskytujeme místním dětem hygienická školení. Věříme, že vzdělání a dostatek škol znamená cestu z chudoby, proto stavíme a vybavujeme nové školy. Obživa představuje ekonomickou soběstačnost, umožňuje lidem získat práci a uživit se. V rámci programu zdraví pomáháme vybudovat nové nemocnice a kliniky nebo například školíme porodní sestry.

Program ČESKÁ REPUBLIKA jsme představili na podzim roku 2014, protože jsme přesvědčeni, že vzdělání je základním právem každého občana České republiky a mělo by být dostupné i dětem z chudých nebo sociálně vyloučených rodin. Kromě terénní práce v sociálně vyloučených oblastech zároveň pracujeme i s učiteli a žáky na základních a středních školách. Chceme, aby generace dnešních dětí vzpomínaly na školu jako na příjemné místo plné poznání a respektu. A přáli bychom si, aby současná škola uměla z dětí vychovat aktivní, slušné a sebevědomé občany, kteří dokáží měnit naši společnost k lepšímu.

Je možné, abyste certifikát zaslali rovnou někomu, koho chci obdarovat?

Při koupi elektronického certifikátu v našem e-shopu zadáte všechny potřebné údaje už v objednávce, a to včetně e-mailové adresy, kam vám bude certifikát zaslán. Certifikát následně přijde na Vámi zadanou e-mailovou adresu. Následně je již na vás, komu elektronický certifikát přepošlete. Nedoporučujeme uvádět v objednávce cizí e-mail, na zadaný e-mail totiž krom certifikátu dorazí shrnutí objednávky a až následně, po úhradě, samotný certifikát.

Jak dlouho trvá, než certifikát dostanu?

Elektronický certifikát odchází bezprostředně po přijetí platby na Vámi uvedenou e-mailovou adresu. Při platbě kartou okamžitě, při platbě bankovním převodem do 1-2 pracovních dnů od úhrady. Další možností je zakoupit si papírový certifikát přímo v našich kamenných prodejnách (v takovém případě není online objednávka nutná).

Proč už na e-shopu Skutečný dárek nelze koupit papírový darovací certifikát jako v minulosti?

Po pečlivých úvahách jsme se rozhodli variantu papírového certifikátu zasílaného poštou v našem e-shopu zrušit. V posledních letech zájem o papírové certifikáty významně klesá a většina našich dárců raději vybírá elektronické certifikáty a nebo o certifikát vůbec nestojí a nakupuje Skutečné dárky bez certifikátu. Snažíme se šetřit naše kapacity i životní prostředí a tento krok je toho součástí. Papírové certifikáty však můžete i nadále nakoupit v kamenných prodejnách ALBI.

Mám nějakou zpětnou vazbu o využití peněz za certifikát?

Ano, naší snahou je poskytovat maximum možných informací. U jednotlivých Skutečných dárků naleznete příběhy lidí, kterým dárek pomohl. Tyto příběhy postupně přidáváme. Pokud máte zájem o nějakou další informaci, kontaktuje nás na adrese darek@clovekvtisni.cz.

Co je potvrzení o daru?

Potvrzení o daru umožňuje zaměstnancům i podnikatelům, resp. fyzickým i právnickým osobám, odečíst si hodnotu daru od daňového základu. V praxi tak můžete získat zpět až 15 % hodnoty daru zpět jako fyzická osoba (zaměstnanci i OSVČ) a 10 % jako právnická osoba v případě splnění zákonných podmínek (pro zdaňovací období od 1.3.2022 do 29.2.2024 platí navýšení limitu na 30% dle zákona č.128/2022 Sb.). Více o potvrzení o daru naleznete ZDE.

Co když chci jen pomoci a o dárkový certifikát nestojím?

Máte hned několik možností, tou první je zakoupení Skutečného dárku bez certifikátu. Budete postupovat stejně, jako když si objednáváte e-certifikát a v dalším kroku zaškrtnete políčko „Nechci žádný certifikát“ a poté dokončíte objednávku. Tímto pomůžete zasláním peněz bez přijetí certifikátu.

Další možností je pravidelný měsíční dar a je tím nejlepším způsobem, jak pomáhat. Stačí k tomu vyplnit registrační formulář do sbírky Skutečná pomoc a zadat trvalý příkaz ve své bance. Více informací o možné pomoci se dozvíte na www.skutecnapomoc.cz.

Pro jednorázový dar můžete poukázat jakoukoliv částku na účet sbírky Skutečná pomoc 33593359/0300. O váš dar si můžete snížit daňový základ.

Pokud máte zájem přispět na vzdělávací programy Člověka v tísni v ČR, navštivte www.lepsiskolaprovsechny.cz, kde se dozvíte další informace.

Co když narazím na nějaký problém, certifikát nepřijde nebo nastane nějaká nečekaná situace?

Není nic jednoduššího, než nás kontaktovat na telefonním čísle +420 734 428 384 nebo e-mailu darek@clovekvtisni.cz. Určitě vše vyřešíme k vaší spokojenosti.

Jak hospodaří Člověk v tísni?

O hospodaření společnosti Člověk v tísni najdete veškeré informace ve výroční zprávě, která je ke stažení ZDE. Vždy se snažíme minimalizovat náklady na administraci. Oddělení humanitární a rozvojové spolupráce Člověka v tísni použilo na pomoc ve světě v posledních letech minimálně 90 % všech finančních prostředků. Výdaje na administrativní zázemí a získávání dárců v Česku představují nejvýše 10 % z celkového obratu oddělení humanitární a rozvojové spolupráce.