Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Nepálu (2022)

  • Ve 48 školách vzdělávací měsíční workshop pro 4 268 kluků a holek 
  • Prostředky pro výbavu toalet a nákup dámských vložek pro školy 

Nepál se vypořádává s následky klimatické změny, přírodních katastrof, a i politickou nestabilitou. A obzvláště těžké to mají dívky ve venkovských oblastech, kde se jim nedostává vzdělání a v útlém věku už se často musí vdávat.  

 

VZDĚLÁNÍ

Regiony Bara a Rautahat mají nejvyšší míru negramotnosti u žen z celého Nepálu. Mohou za to především hluboce zakořeněné sociální normy, které podporují dětské sňatky a brzké mateřství. Rodiny preferují syny oproti dcerám, ženy nemají možnost o sobě svobodně rozhodovat. Člověk v tísni proto pracuje se zranitelnými dívkami ve věku 10 až 19 let, které ze školy musely odejít, nebo do ní ani nikdy nenastoupily. Dívky se učí číst, psát a počítat, ale také získávají dovednosti do života a znalosti o svých právech.  

Pro dívky, ale i chlapce ze znevýhodněných prostředí jsme v komunitních školách letos uspořádali měsíční workshop. Zúčastnili se ho žáci šesté až osmé třídy, kterým jsme poskytli informace o finanční gramotnosti, podnikání, sociálních dovednostech nebo vedení týmu. Zapojené školy dostaly navíc prostředky na vybavení toalet a nákup dámských vložek, jejichž nedostatek dívkám brání v pravidelné školní docházce. 

 

Člověk v tísni v Nepálu 2021 | Skutečný dárek