Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Úvod

Člověk v tísni, o.p.s. Menu

Člověk v tísni v Namibii

Rozdané dárky: 100 plechovek kojenecké výživy pro 28 matek s dětmi

Region Karas v nejjižnější části Namibie je jednou z oblastí s nejvyšším výskytem onemocnění HIV/AIDS a vysokým výskytem TBC. Nezaměstnanost je zde oficiálně 50 %, situace v ohrožených komunitách (zejména v příměstských slumech a rurálních oblastech) je však výrazně horší – nezaměstnanost zde dosahuje až k 80 %. Obyvatelé jsou zde velmi deprimovaní, často hledají vysvobození z bezvýchodné životní situace v alkoholu.

Projekt podpory HIV pozitivních matek, který byl letos také podpořen ze Skutečného dárku, poskytuje své služby v celém regionu Karas, s důrazem na tři největší města – Keetmanshoop, Karasburg a Luderitz.

Člověk v tísni v Namibii založil také chráněnou dílnu, v níž HIV pozitivní ženy dostaly možnost vydělat si na živobytí své i svých rodin a zároveň šanci pracovat v bezpečném, motivujícím prostředí. V květnu 2009 byla správa dílny převedena do rukou namibijské organizace Karas Huisen Crafts, která navazuje na původní ideu chráněné dílny. V roce 2012 převzala dílna i realizaci projektu podpory HIV pozitivních matek a jejich dětí. Výrobky z chráněné dílny je možné si koupit i v ČR, více informací na adrese Nama.cz.

ZDRAVÍ

Člověk v tísni od roku 2008 organizuje programy prevence a podporuje HV pozitivní matky. Součástí programu je psychosociální poradenství, vzdělávací a informační aktivity pro klienty a materiální podpora, která je jim poskytována v podobě dětské kojenecké výživy nakoupené za peníze českých dárců. Děti HIV pozitivních klientek projektu, které nemohou kvůli svému zdravotnímu stavu kojit, dostávají dvě velká balení kojenecké výživy měsíčně, po dobu 6 měsíců.

V roce 2012 se projekt nově zaměřil i na využití zkušeností bývalých klientek, které již mají větší děti. Tyto ženy se mohly účastnit vzdělávacích aktivit a setkání současných klientek a mohly poskytnout cenné zkušenosti a rady. Ze 114 bývalých klientek projektu, které jsme sledovali, jsou nemocí AIDS zasaženy jen dvě děti, což považujeme za obrovský úspěch a děkujeme všem dárcům, kteří si v posledních letech koupili certifikát Kojenecká výživa. V roce 2012 bylo v rámci projektu nově podpořeno 79 klientek.

V rámci projektu navíc získalo 10 rodin HIV pozitivních žen stádo 5 koz. Těchto 50 koz zlepší možnosti jejich obživy (mohou si založit na prodeji mléka a masa malou živnost) a tak i jejich celkovou životní situaci. Distribuované kozy jsou potomky koz, které se v roce 2011 nakoupily ze zdrojů Skutečného dárku a rozdaly příjemcům. Podmínkou však bylo, že prvních 7 kůzlat musí příjemci „vrátit zpět“, až poté se stanou vlastníky zbývajících koz. Takto „splacená“ kůzlata se v letošním roce distribuovaly dalším příjemcům – projekt má tedy multiplikační efekt.