Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Namibii

Rozdané dárky: 100 plechovek kojenecké výživy pro 28 matek s dětmi

Region Karas v nejjižnější části Namibie je jednou z oblastí s nejvyšším výskytem onemocnění HIV/AIDS a vysokým výskytem TBC. Nezaměstnanost je zde oficiálně 50 %, situace v ohrožených komunitách (zejména v příměstských slumech a rurálních oblastech) je však výrazně horší – nezaměstnanost zde dosahuje až k 80 %. Obyvatelé jsou zde velmi deprimovaní, často hledají vysvobození z bezvýchodné životní situace v alkoholu.

Projekt podpory HIV pozitivních matek, který byl letos také podpořen ze Skutečného dárku, poskytuje své služby v celém regionu Karas, s důrazem na tři největší města – Keetmanshoop, Karasburg a Luderitz.

Člověk v tísni v Namibii založil také chráněnou dílnu, v níž HIV pozitivní ženy dostaly možnost vydělat si na živobytí své i svých rodin a zároveň šanci pracovat v bezpečném, motivujícím prostředí. V květnu 2009 byla správa dílny převedena do rukou namibijské organizace Karas Huisen Crafts, která navazuje na původní ideu chráněné dílny. V roce 2012 převzala dílna i realizaci projektu podpory HIV pozitivních matek a jejich dětí. Výrobky z chráněné dílny je možné si koupit i v ČR.

ZDRAVÍ

Člověk v tísni od roku 2008 organizuje programy prevence a podporuje HIV pozitivní matky. Součástí programu je psychosociální poradenství, vzdělávací a informační aktivity pro klienty a materiální podpora, která je jim poskytována v podobě dětské kojenecké výživy nakoupené za peníze českých dárců. Děti HIV pozitivních matek, které nemohou kvůli svému zdravotnímu stavu kojit, dostávají dvě velká balení kojenecké výživy měsíčně po dobu půl roku.

V roce 2012 se projekt nově zaměřil i na využití zkušeností bývalých klientek, které již mají větší děti. Tyto ženy se mohly účastnit vzdělávacích aktivit a setkání současných klientek a mohly poskytnout cenné zkušenosti a rady. Ze 114 bývalých klientek projektu, které jsme sledovali, jsou nemocí AIDS zasaženy jen dvě děti, což považujeme za obrovský úspěch a děkujeme všem dárcům, kteří si v posledních letech koupili certifikát Kojenecká výživa. V roce 2012 bylo v rámci projektu nově podpořeno 79 žen.

V rámci projektu navíc získalo 10 rodin HIV pozitivních žen stádo 5 koz. Těchto 50 koz zlepší možnosti jejich obživy (mohou si založit na prodeji mléka a masa malou živnost) a tak i jejich celkovou životní situaci. Distribuované kozy jsou potomky koz, které se v roce 2011 nakoupily ze zdrojů Skutečného dárku a rozdaly příjemcům. Podmínkou však bylo, že prvních 7 kůzlat musí příjemci „vrátit zpět“, až poté se stanou vlastníky zbývajících koz. Takto „splacená“ kůzlata se v letošním roce distribuovala dalším příjemcům – projekt má tedy multiplikační efekt.

Člověk v tísni v Namibii 2012 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Namibii 2012 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Namibii 2012 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Namibii 2012 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Namibii 2012 | Skutečný dárek