Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Kongu (2010)

Rozdané dárky: 5 krav, 41 koz, školní potřeby pro 21 škol

Kongo se vzpamatovává se z nejkrvavějšího konfliktu od druhé světové války. Pět milionů dětí zde nikdy nechodilo do školy. Díky dárcům z ČR může Člověk v tísni podporovat dětské centrum v obci Katana. Vedle daru zvířat stavíme i novou budovu sirotčince.

Některé kozy a krávy, na které přispěli dárci nákupem Skutečného dárku, teď pomáhají dětem v Kongu. Pro 93 dětí, které žijí v sirotčinci Katana spravovaném Mamou Sifou, znamenají kromě mléka i možnost chodit do školy. „Je to pro nás obrovská pomoc, která dětem zajistí část živobytí. Krávy máme výhradně na mléko, z něhož si pak sami vyrábíme sýr a tvaroh. Pro děti je to důležitý zdroj bílkovin,“ pochvaluje si Mama Sifa.

Peníze na provoz čerpají centra jednak z prodeje mléka a tvarohu, které produkují, nebo třeba z prodeje koblížků, které starší dívky po vyučování pečou či za pomoci drobných konžských přispěvatelů. Prostředky jsou však velice omezené, a tak děti žijí v hodně jednoduchých podmínkách: spí 2 až 3 na jedné posteli, 60 dětí se dělí o dva malé dřevěné záchodky, jídlo je velice prosté a tvoří ho hlavně fazole a knedlíky z manioku.

Člověk v tísni mohl díky Skutečnému dárku podpořit i 21 škol v oblasti Kitutu. Oblast Kitutu na východě Konga patřila dlouhou dobu mezi nejméně dostupné a nejvíce zaostalé regiony. Až v březnu 2010 byla do Kitutu vybudována cesta pro automobily, díky níž se do této oblasti začíná postupně dostávat pomoc. Stav školních budov včetně vybavení či kvalita školní výuky ve většině místních škol je proto na velice špatné úrovni.

Člověk v tísni nyní přispívá ke zlepšení úrovně školní výuky díky dvouletému projektu španělské vlády. Část aktivit však musí financovat z vlastních prostředků, navíc zmíněný projekt nepokryje všechny školy v oblasti. Ze sbírky Skutečný dárek je tak zajištěn nákup a distribuce základního vybavení, resp. učebních pomůcek do škol. Jedná se o školní pomůcky nejen pro žáky, ale i pro jejich učitele, aby se mohli na výuku kvalitněji připravit a aby mohli používat základní pomůcky, jako je např. mapa světa, obrázek lidského těla, dvojjazyčný slovník apod. Dodávku vybavení budou provázet i školení učitelů a ředitelů škol, zaměřené na zkvalitnění jejich výuky - např. participativní metody výuky.

Člověk v tísni v Kongu 2010 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Kongu 2010 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Kongu 2010 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Kongu 2010 | Skutečný dárek

Člověk v tísni v Kongu 2010 | Skutečný dárek

Kozy pro sirotky v Kongu
Darované kozy máme výhradně na chov. Chceme kůzlata prodávat a z peněz platit dětem školné a kupovat jídlo. Máme kus pole a vedle koz a krav máme i králíky, slepice a kachny. Děti musí s hospodářstvím pomáhat, ale až když přijdou ze školy." Celý příběh...