Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Kongu (2014)

Rozdané dárky:

  • léky do 20 zdravotnických středisek a 2 nemocnic, materiál na opravu nebo stavbu 4 zdravotnických středisek

  • materiál na stavbu dvou škol, latríny pro 15 škol a 10 zdravotnických středisek, stavba 6 vodních zdrojů

Práce Člověka v tísni v Demokratické republice Kongo, jedné z nejméně rozvinutých zemí světa, není jednoduchá. Pomáháme v provincii Jižní Kivu na východě země. Zdejší chudé venkovské oblasti jsou často místem střetů nejrůznějších povstaleckých skupin a konžské armády. Je to místo, kde moderní infrastruktura představuje luxus. Vesnice, v nichž pracujeme, jsou mnohdy schované v pralese a dostupné jen pěšky nebo na motorce. V období dešťů jsou pak přístupné pouze pěšky.

Přes tyto a další překážky již několik let úspěšně pracujeme na zlepšování zdravotní péče v několika oblastech provincie. Postavili jsme zde také několik škol. Zdraví místních se snažíme chránit i zlepšováním hygieny a přístupu k pitné vodě.

ZDRAVÍ

V provincii Jižní Kivu je dostupnost lékařské péče opravdu tristní. Například v zóně Lulingu připadá na 150 000 obyvatel pouhých 5 doktorů. Ve většině zdravotnických zařízení tak pracují jen zdravotní sestry a bratři.

Letos jsme proto pokračovali v podpoře desítek zdejších zdravotnických středisek. Díky tomu více než 40 000 zdejších lidí dostalo ošetření buď zcela zdarma (pakliže se jednalo o uprchlíky a lidi bez domova), nebo za sníženou cenu. Do dvaceti zdravotnických středisek a dvou nemocnic jsme v průběhu roku dodávali potřebné léky.

V oblasti Bunyakiri, která byla v minulosti místem přílivu uprchlíků utíkajících před boji mezi armádou a početnými skupinami rebelů, jsme s podporou českých dárců pomáhali s opravou jednoho zdravotnického střediska. Zdravotníci také nově dostali latríny a další hygienické vybavení. Pomáhali jsme také se stavbou nové školní budovy pro školu, která leží v sousedství opraveného střediska.

V neklidném teritoriu Hauts Plateaux de Kalehe pomohl Skutečný dárek zajistit materiál na obnovu celkem 3 středisek, která se mimo jiné starají o uprchlíky a lidi postižené boji.

ŠKOLSTVÍ

Ve vesničce Nzovu jsme také s pomocí Skutečného dárku postavili novou školu a vybavili ji novými lavicemi a nábytkem. Pro místní jde o velkou pomoc, protože školní docházka je zde velmi nízká. Školu jsme chtěli postavit již před dvěma lety, ale kvůli bojům nebyla oblast dlouhodobě přístupná.

VODA

Velká část obyvatel Jižního Kivu nemá přístup k nezávadné pitné vodě. Například v oblasti Lulingu nejsou čtyři z pěti vodních zdrojů chráněny proti znečištění. Místní lidé proto často trpí nemocemi, které se šíří kontaminovanou vodou – například průjmy a dalšími onemocněními. Nejnáchylnější jsou bohužel děti, které často těmto nemocem podlehnou.

Také proto je jednou z našich priorit v Kongu zlepšení dostupnosti pitné vody a zvýšení úrovně hygieny na místních školách a zdravotnických střediscích tak, aby se zabránilo přenosu nebezpečných nemocí na veřejných místech.

Letos jsme díky podpoře dárců z Čech dokázali postavit nové bloky latrín (3- až 6dveřové) pro celkem 13 škol a 9 zdravotnických středisek. S řadou těchto staveb nám pomáhali lidé z místních komunit.

Ve velmi odlehlé oblasti Shabunda ležící uprostřed bažin a pralesů jsme také postavili 6 vodních zdrojů pro šest zdejších komunit. Část potřebného materiálu bylo možné nakoupit díky podpoře Skutečného dárku. Přestože doprava materiálu a koordinace práce v takto odlehlé oblasti byla komplikovaná, jenom zde naše práce přímo pomohla 40 tisícům lidí.

Ve stejné oblasti jsme také ve spolupráci s místními opravili celkem 37 km cesty, která pomáhá zásobovat řadu vesnic a také několik zdravotnických středisek. V období dešťů tak už nebude problém do nich dopravit léky a usnadní to také přístup pro pacienty z okolních vesnic.

 

Člověk v tísní v Kongu 2014 | Skutečný dárek
Člověk v tísní v Kongu 2014 | Skutečný dárek
Člověk v tísní v Kongu 2014 | Skutečný dárek
Člověk v tísní v Kongu 2014 | Skutečný dárek
Člověk v tísní v Kongu 2014 | Skutečný dárek
Člověk v tísní v Kongu 2014 | Skutečný dárek