Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Kongu (2013)

Rozdané dárky:

  • léky a zdravotnické vybavení pro 42 zdravotnických středisek, školení pro 131 zaměstnanců zdravotnických středisek

  • test HIV/AIDS pro 240 osob, léky proti malárii pro 500 osob, blok 6 latrín, 2 systémy na zachytávání dešťové vody

  • školení a vzdělávací materiály o hygieně a zdraví pro 500 žáků a 15 učitelů, pomoc se stavbou, latríny, školní pomůcky a vybavení do 2 škol

 

Demokratická republika Kongo se vzpamatovává z nejkrvavějšího konfliktu od druhé světové války. Na východě Konga stále působí skupiny rebelů, které ohrožují místní obyvatele. Člověk v tísni založil v provincii Jižní Kivu stálou misi na počátku roku 2009.

Díky dárcům Skutečného dárku jsme v roce 2013 mohli podpořit léky a zdravotnickým materiálem 42 zdravotnických středisek, pomohli jsme se stavbou i vybavením 2 škol, stavěli jsme latríny na školách a uspořádali vzdělávací program o hygieně a zdraví pro celkem 500 žáků a 15 učitelů.

ZDRAVÍ

V provincii Jižní Kivu je dostupnost zdravotní péče opravdu tristní. Například v zóně Lulingu připadá na 150 000 obyvatel pouhých 5 doktorů. Ve většině zdravotnických zařízení tak pracují jen zdravotní sestry a bratři. V zónách Kitutu a Lulingu proto Člověk v tísni spolupracuje s desítkami zdravotnických středisek. Dodáváme do nich léky a zdravotnický materiál, poskytujeme školení personálu a přispíváme na jejich provoz.

Díky dárcům Skutečného dárku jsme mohli v roce 2013 zasáhnout proti epidemii cholery a malárie. V květnu vypukla epidemie cholery v zóně Kitutu. Ze Skutečného dárku se nám podařilo zajistit pomoc a vybavení pro léčbu celkem 135 pacientů s touto nebezpečnou nemocí. Ve stejné době zasáhla zónu Lulingu epidemie malárie. Peníze ze Skutečného dárku pomáhaly při nákupu léků pro celkem 500 nemocných, ale také při systémové podpoře zdravotnických středisek v oblasti tak, aby mohla nemocné ošetřovat zdarma nebo za snížené ceny. Epidemie trvala zhruba dva měsíce a v nejtěžších obdobích ošetřovala některá zdravotnická střediska více než 100 nakažených denně.

Kromě těchto mimořádných situací pomáhaly peníze Skutečného dárku po celý rok s dodávkami potřebného vybavení a léků do celkem 42 zdravotnických středisek v obou zónách. Abychom zkvalitnili poskytovanou zdravotní péči, provedli jsme také 2 školení pro celkem 131 zdravotních sester a bratrů.

Demokratická republika Kongo se dlouhodobě potýká s epidemií nemoci AIDS. Také proto letos Člověk v tísni díky podpoře dárců Skutečného dárku provedl testy na HIV/AIDS u 240 lidí. Vyšetřeny byly například těhotné ženy, které docházejí do zdravotnického střediska Kakemenge v zóně Kitutu v rámci porodní péče.

VODA

Asi jen čtvrtina škol v Demokratické republice Kongo má odpovídající hygienické zázemí. Většina škol nemá přístup k nezávadnému zdroji vody a většinou postrádá také latríny. Také proto podle odhadů UNICEF každé páté dítě pravidelně trpí průjmovými onemocněními.

V roce 2013 jsme proto pokračovali ve spolupráci se 2 školami ve vesnicích Kitumba a Kaboge. Loni zde byli vyškoleni učitelé a žáci v základech hygieny a prevenci šíření chorob způsobených nečistotou. Letos jsme díky dárcům Skutečného dárku vybavili školu v Kitumbě blokem 6 latrín. Škola v Kaboge, která už latríny má, dostala systém na zadržování dešťové vody. Díky nádržím na vodu škola vyřešila problém s přístupem k pitné vodě. Všech 500 žáků a 15 učitelů v obou školách od nás navíc obdrželo učebnice s návody, jak udržovat sebe i své okolí v čistotě, a učitelé dostali příručky a školení, jak s dětmi v tomto směru dále pracovat.

ŠKOLSTVÍ A VODA

V roce 2013 pomohl Člověk v tísni s přestavbou dvou škol v zóně Kitutu. Jak škola v Kabuzu, tak v Kimbili bývaly dříve jednoduchými stavbami ze dřeva a hlíny, které nedostačovaly potřebám místních žáků. Místním komunitám jsme pomohli postavit bytelnější školní budovy z cihel. Člověk v tísni poskytl odborný dohled nad stavbou a dodal pro místní obyvatele nedostupné stavební materiály – například cement nebo plechové pláty na střechu a nejrůznější nářadí. Místní lidé pak aktivně pomáhali při stavbě, hlavně při výrobě cihel, a zajistili místně dostupné suroviny (písek, kameny, štěrk, voda).

Penězi ze Skutečného dárku se Člověk v tísni podílel na pokrytí stavebních nákladů a poskytl také prostředky na vybavení škol a školní pomůcky pro celkem 250 žáků. Na obou školách jsme postavili blok 3 latrín.

Člověk v tísni v Kongu 2013 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Kongu 2013 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Kongu 2013 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Kongu 2013 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Kongu 2013 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Kongu 2013 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Kongu 2013 | Skutečný dárek