Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Kongu (2011)

Rozdané dárky: školní pomůcky pro 16 škol, léky pro 300 pacientů, systém na sběr dešťové vody pro 9 zdravotnických center, 1 ha půdy, 12 ovcí a 10 koz, přívod vody pro sirotčinec

Kongo se vzpamatovává z nejkrvavějšího konfliktu od druhé světové války. Člověk v tísni zde založil stálou misi na počátku roku 2009 díky příspěvkům české veřejnosti. S projekty zaměřenými na zlepšení přístupu k pitné vodě, kvalitnější a dostupnější zdravotní péči i vzdělání a pomoc obětem sexuálního násilí působí v provincii Jižní Kivu na východě země.

Cílem našeho programu v sektoru ZDRAVÍ je zlepšit kvalitu a také dostupnost poskytované lékařské péče v oblasti Kitutu. Současný projekt financovaný z peněz Evropské komise umožnil vyškolení personálu ve 42 zdravotnických střediscích. Člověk v tísni také dlouhodobě pomáhá vybavit střediska zdravotnickým materiálem. Za peníze ze Skutečného dárku jsme v tomto roce zakoupili léky pro 300 pacientů, kteří by si je s výší svých příjmů jinak nemohli dovolit. Pro představu: průměrná rodina zde žije s příjmem pět dolarů, což je v přepočtu méně než 100 korun týdně.

V devíti zdravotnických centrech jsme také zavedli systém sběru dešťové vody tak, aby pacienti i personál mohli využívat nezávadnou vodu a předešlo se tak infekcím a jiným nákazám. Předtím totiž museli docházet k vodnímu zdroji daleko od centra. Nyní jsou v centrech dodržovány základní hygienické návyky, ze kterých se mohou pacienti poučit. Především se tak zabrání nemocem, jako je průjem, který v této chudé oblasti dříve představoval jednu ze tří nejčastěji monitorovaných chorob.

Díky dárcům z ČR může Člověk v tísni podporovat dětské centrum v obci Katana. Loni jsme dětem darovali pět krav a čtyřicet jedna koz. Vedle daru zvířat jsme podpořili i stavbu nové budovy sirotčince. Děti už nemusí spát namačkané na zemi v malém původním domečku, ale mají svoje postele.

Ještě loni žilo v sirotčinci 93 dětí, letos jejich počet stoupl na 143. Ředitelka sirotčince i děti měly loni obrovskou radost z nákupu domácích zvířat. Krávy jim dávají mléko, které buď spotřebují, nebo z něj vyrábějí sýr. Pro děti, které jinak většinou jedí jen vařené fazole a fufu z manioku, je to nutné zpestření jídelníčku. Na jaře 2011 zakoupil Člověk v tísni pro sirotčinec ještě jeden hektar pozemku. Na něm chtějí pěstovat fazole, kukuřici, maniok a sladké brambory. Později jsme ještě přikoupili 12 ovcí. Do konce roku plánujeme zajistit pro sirotčinec také přívod vody.

Deset koz jsme předali malé ženské asociaci v Kitutu, která poskytuje ženám, zejména obětem sexuálního násilí, potřebnou psychosociální pomoc. Ženy v asociaci pracují dobrovolně, ale potřebují malý příjem k udržení chodu služeb, který nyní získají z prodeje kozího mléka.

Ve stejné oblasti také vybavujeme školy nezbytnými učebnicemi a dalšími školními pomůckami, protože v této části Konga školy žádné takové podpůrné materiály k výuce nemají a děti jsou kvůli tomu často ve škole demotivované. Z peněz španělské vlády jsme již vybavili 42 škol z celkových 84 v oblasti. Díky Skutečným dárkům jsme v tomto roce mohli pomoci zlepšit výuku v dalších 16 školách, kam chodí 4 753 dětí.

Člověk v tísni v Kongu 2011 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Kongu 2011 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Kongu 2011 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Kongu 2011 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Kongu 2011 | Skutečný dárek