Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Kambodži (2016)

  • 53 kusů zdravotnického vybavení
  • 20 zdravotnických balíčků
  • 7 000 maminek dostalo náležitou zdravotní péči
  • 68 zásobáren vody
  • 93 záchodů
  • 100 bioplynek

V Kambodži, jedné z nejchudších zemí jihovýchodní Asie, působíme od roku 2008. Dlouhodobě zde pracujeme s rodinami na venkově i ve městech a snažíme se o zlepšení možností jejich obživy a dostupnosti zdravotní péče.

ZDRAVÍ

V provincii Koh Kong na jihozápadě Kambodži pomáháme lidem, kteří sem byli přemístěni ze svých domovů na pobřeží, aby uvolnili místo turistickému resortu a golfovému hřišti. Většina se dříve živila rybařením a teď, když se nachází daleko od oceánu, si neví rady. Navíc je do této provincie kvůli chybějící infrastruktuře velmi těžké se dostat. Mimo jiné tu chybí lékaři, sestry, nemocnice… V roce 2015 jsme tu proto za podpory České rozvojové agentury postavili zdravotnické centrum. Letos jsme mu díky Skutečnému dárku dodali 53 kusů zdravotnického vybavení.

Staráme se také o lepší dostupnost zdravotní péče pro obyvatele chudých čtvrtí hlavního města Phnom Penh. Tento rok díky Skutečnému dárku dostalo 20 zdravotníků 20 balíčků, které obsahují potřebné základní vybavení jako je přístroj na měření tlaku, teploměr, váha pro novorozence, pásky na měření podvýživy dětí a informační letáky a další materiály. Tito zdravotníci slouží jako spojky mezi lidmi a lékaři ve zdravotnických centrech. Chodí dům od domu, a pokud je někdo nemocný, zajistí, aby ho viděl lékař. Zároveň s lidmi mluví o správné hygieně, stravě a o tom, jaké dodržovat návyky.

V neposlední řadě pokračujeme ve starání se o maminky a jejich novorozence v provincii Kampong Chhang, kde je dvojnásobná úmrtnost novorozenců oproti zbytku Kambodži a 40 % dětí trpí podvýživou. Prostřednictvím systému hlasových zpráv na mobil vzděláváme maminky v tom, jak pečovat o novorozence a jak vytvořit výživný jídelníček i pro starší děti nebo celou rodinu. Dále také školíme místní zdravotnické pracovníky a porodní báby, aby uměli svou práci vykonávat ještě lépe. Díky Skutečným dárkům jsme mohli letos pomoci přes 7 tisícům kam bodžských maminek z více než 200 vesnic.

VODA

V provincii Koh Kong nechybí jenom doktoři, ale i čistá pitná voda a toalety. Vykonávat potřebu venku je zde běžné mnohem více než ve zbytku země. Lidé tu spoléhají jenom na deště, takže když během období sucha studny vyschnou, ocitnou se často úplně bez vody. Díky Skutečnému dárku jsme jim mohli dát 68 zásobáren vody a 93 záchodů, které byly vyrobeny místními výrobci. Děláme také osvětové aktivity o hygieně a správných návycích.

OBŽIVA

Už šestým rokem pomáháme kambodžským domácnostem pořídit si ekologické bioplynárny, které jsou levným zdrojem energie na vaření nebo svícení. Jedná se o šetrné, a navíc ekologické zařízení, protože používá široce dostupný trus zvířat a zbytky jídla jako palivo. Šetří nejen zdejší lesy, ale i peněženky místních, protože kromě občasné údržby nevyžadují žádné další investice.

 

Aby čisté energie mohli opravdu využívat i chudí obyvatelé, poskytujeme jim prostřednictvím Skutečného dárku finanční příspěvky. V roce 2016 jsme podpořili 100 rodin, které si tak mohly pořídit vlastní bioplynárnu. Kromě toho se snažíme prosadit zavádění bioplynáren u vlády a učíme soukromé stavební podnikatele, jak správně tato zařízení stavět.

Člověk v tísni v Kambodži 2016 | Skutečný dárek Člověk v tísni v Kambodži 2016 | Skutečný dárek

Člověk v tísni v Kambodži 2016 | Skutečný dárek

Člověk v tísni v Kambodži 2016 | Skutečný dárek