Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Kambodži (2014)

Rozdané dárky: 149 bioplynáren, školení zdravotnic ve 12 klinikách

V Kambodži, jedné z nejchudších zemí jihovýchodní Asie, působí Člověk v tísni od roku 2008. Dlouhodobě zde pracujeme s rodinami na venkově a snažíme se o zlepšení možností jejich obživy i o zkvalitnění dostupnosti zdravotní péče. Letos jsme podpořili 149 rodin ve výstavbě bioplynáren a ve 12 zdravotních střediscích jsme uskutečnili školení místního personálu.

OBŽIVA

Kambodžské lesy se zmenšují nejrychlejším tempem na světě – za poslední dvě desetiletí zmizely lesy o rozloze poloviny ČR. Může za to mimo jiné fakt, že v odlehlých oblastech lidé často nemají přístup k elektřině a většina obyvatel využívá k vaření a svícení topné dřevo. Navíc kupování dřeva stojí rodiny velkou část jejich rozpočtů.

Člověk v tísni už čtvrtým rokem přispívá místním domácnostem na pořízení ekologických bioplynáren, které pomáhají řešit všechny tyto problémy. Bioplynárny využívají běžně dostupného „paliva“ – zvířecího trusu. Z něj se ve speciální nádrži uvolňuje směs metanu a oxidu uhličitého. Napojením na plynový sporák nebo lampu získají lidé levný zdroj energie na vaření nebo svícení.

Jedná se o šetrné, a navíc ekologické zařízení – šetří zdejší lesy, protože vesničané už nepotřebují tolik palivového dřeva. Rodiny díky nim ušetří, protože kromě občasné údržby nevyžadují plynárny žádné další prostředky na provoz.

V roce 2014 jsme díky dárcům Skutečného dárku poskytli podporu 149 rodinám, které si díky ní pořídily vlastní bioplynárnu (dotace tvoří zhruba třetinu celkové ceny).

ZDRAVÍ

V Kambodži umírá především na venkově rekordní množství žen během porodu. Z toho důvodu už sedmým rokem pomáháme zlepšovat podmínky v desítkách venkovských zdravotnických středisek. V roce 2014 jsme díky dárcům Skutečného dárku pracovali ve 12 zdravotnických zařízeních v Kampong Chhnang s místními porodními asistentkami. Učili jsme je, jakým způsobem pracovat s těhotnými ženami, aby vždycky dostaly informace, které potřebují, a byly připraveny vyhledat pomoc při komplikacích během těhotenství. Zároveň jsme porodní asistentky připravovali na krizové momenty, které mohou nastat, když budou pomáhat u porodů. S porodními asistentkami pracujeme dlouhodobě a tato práce má hmatatelné výsledky – v provincii Takeo, kde Člověk v tísni působí již od roku 2008, se podařilo úmrtnost žen při porodu snížit o více než 75 % (zatímco v celé zemi klesla o 55 %).

V šesti střediscích jsme se také věnovali tomu, aby byl místní zdravotnický personál schopen organizovat pravidelná komunitní setkání s čerstvými maminkami. Během setkání ženy načerpají užitečné znalosti týkající se péče o zdraví a výživy svých novorozených dětí.

 

Člověk v tísní v Kambodži 2014 | Skutečný dárek
Člověk v tísní v Kambodži 2014 | Skutečný dárek
Člověk v tísní v Kambodži 2014 | Skutečný dárek
Člověk v tísní v Kambodži 2014 | Skutečný dárek Člověk v tísní v Kambodži 2014 | Skutečný dárek