Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni na Haiti

Rozdané dárky: 124 školních lavic, 6 učitelských stolů a židlí, vybavení pro 10 školních kantýn

Letos Člověk v tísni pomohl díky Skutečnému dárku vybavit 14 škol a zlepšit otřesné podmínky ve školních kantýnách v regionu Petit-Goave, kde působíme od února 2010. Také tento region, ležící přibližně 65 km od hlavního města Port-au-Prince, zasáhlo ničivé zemětřesení o síle více než sedm stupňů Richterovy škály, které na Haiti udeřilo 12. ledna 2010 a připravilo o život přes 200 tisíc lidí a 3 miliony jich zanechalo bez domova.

Ihned po katastrofě jsme v postižené oblasti lidem zajišťovali potraviny, přístup k pitné vodě a přístřeší a léčil je náš zdravotnický tým. Dětem byla poskytována psychosociální pomoc v dětských centrech. Další aktivity se soustředily především na oblast vzdělávání: obnovení školní výuky v provizorních podmínkách, stavbu a vybavení nových školních budov, školení učitelů, distribuci školních pomůcek či kampaň za návrat dětí do škol. Od října 2010 se Člověk v tísni účastnil i preventivní kampaně v boji proti choleře. Vzhledem k opakovanému výskytu cyklonů a otřesů půdy na Haiti se Člověk v tísni dále věnoval přípravě horských komunit na příchod případných přírodních katastrof.

ŠKOLSTVÍ

V regionu Petit-Goave, kam jsme naši pomoc směřovali, zemětřesení přestála jen pětina základních škol. Obnova vzdělávací infrastruktury se stala jednou z domén práce Člověka v tísni na Haiti: těsně po zemětřesení zřídil a provozoval dočasné stanové školy a od roku 2011 zde postavil 24 školních budov.

V roce 2012 prostředky Skutečného dárku pomohly vybavit 14 škol. Šest škol získalo školní lavice, dalších šest nábytek pro učitele a 10 škol získalo i vybavení pro školní kantýny. Lavice byly vyrobeny místními truhláři. Jednu školní lavici může využít až osm dětí denně v ranním a odpoledním vyučování.

Většina haitských škol je soukromých či komunitních, kde se školné pohybuje okolo 200 korun za rok a stačí sotva k pokrytí platu učitelů. Rodiče musí dětem sami obstarat školní uniformy a pomůcky a přispívat na skromné obědy, které školy poskytují. Jídlo, sestávající z rýže a fazolí, se připravuje v začouzených chatrčích za školou na dřevěném uhlí, které je drahé a navíc přispívá k odlesňování země a náchylnosti k sesuvům půdy.

Člověk v tísni proto díky Skutečnému dárku vybavil školní kuchyně deseti škol také ekologickými a šetrnými kamínky, které uspoří až 40 % uhlí, a novými velkými hrnci s pokličkami.

Člověk v tísni na Haiti 2012 | Skutečný dárek
Člověk v tísni na Haiti 2012 | Skutečný dárek
Člověk v tísni na Haiti 2012 | Skutečný dárek