Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Gruzii (2015)

 

  • Podpora 350 zemědělců

  • Pomoc zdravotně postiženým

Gruzie se dodnes vyrovnává s následky několika ozbrojených konfliktů, kterými si prošla za posledních 20 let. Zemi trápí především vysoká nezaměstnanost a nedostatečně efektivní zemědělství, na kterém je závislá většina obyvatel.

Rozvoj zemědělství

Když v roce 2003 Evropská unie oznámila podpořit rozvoj spolupráce malých zemědělců v Gruzii, Člověk v tísni dlouho neváhal s připojením do tohoto programu. S dlouholetými zkušenostmi z regionu jsme začali působit v oblastech Imereti a Racha, a to v regionech Bagdati, Kharagauli, Khoni, Terjola, Tkibuli, Tskhatlubo, Zestafoni, Ambrolauri a Oni. Cílem projektu je snížení chudoby pomocí podpory pro malé zemědělce.

Podpora 350 zemědělců spočívá ve vzdělávání, lepším vybavení a budování spolupráce mezi nimi. Ve výsledku tak pocítí změnu k lepšímu 237 000 obyvatel z oblastí, v nichž Člověk v tísni působí.

Ze Skutečného dárku byl rozvoj gruzínského zemědělství podpořen nákupem starších traktorů, chladících zařízení, vybavení na zpracování vína, nástroji pro zpracování mléka a sýrů a dalším vybavením.

Sociální začleňování mladých lidí se zdravotním postižením

Jak už tomu bývá v rozvíjejících se občanských společnostech, různé menšiny obyvatel nemají zrovna na růžích ustláno. Právě proto se Člověk v tísni věnuje podpoře mladých lidí se zdravotním postižením a snaze jejich začlenění do společnosti. Jejich zaměstnání a uplatnění v gruzínské společnosti je stále velký problém a tabu. V hlavním městě Tbilisi a krajích Imereti a Kakheti bylo pro letošek vybráno 24 lidí mezi 14 až 28 lety, kteří dostali příležitost a podporu dělat to, co je opravdu baví a zajímá. Díky Skutečnému dárku tak byl například založen desetičlenný fotbalový tým, ve kterém mají všichni hráči amputovanou nohu od invaze Ruska v roce 2008. Aby dalších 14 příjemců pomoci mohlo jít za svým snem, byly ze skutečného dárku zakoupeny například tyto věci: šicí stroj, počítač, kosmetické vybavení, kolečkové křeslo a účetnický, masérský a kosmetický kurz. Dále bylo uspořádáno setkání mezi vládním a nevládním sektorem na téma zaměstnávání lidí se zdravotním postižením. Závěrem roku pak proběhlo slavnostní předání zakoupených věcí při příležitosti Dne zdravotně postižených. Přítomen byl i gruzínský ministr práce a sociálních věcí, který je těmto aktivitám velmi nakloněn a snaží se prosazovat jejich myšlenku.

 

Člověk v tísni v Gruzii 2015 | Skutečný dárekČlověk v tísni v Gruzii 2015 | Skutečný dárek

Člověk v tísni v Gruzii 2015 | Skutečný dárek