Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Etiopii (2022)

  • Nové školní pomůcky a podpora v dalším vzdělávání pro 400 dívek  
  • Více než 200 kusů motyk nebo rýčů pro farmáře ve 14 oblastech 
  • Téměř 300 kg semen odolných rostlin 
  • 30 strojů do 4 škol pro budoucí řemeslníky nebo profesionální zemědělce 
  • Latríny a opravené vodovodní kohoutky pro dvě školy a nemocnici 
  • 170 000 lidí ví, jak si správně mýt ruce a jak předcházet infekčním nemocem 

Klimatické změny s sebou přinášejí stále delší období sucha a vydatnější srážky, které způsobují eroze půdy nebo bleskové povodně. To dopadá především na obyvatele žijící ve venkovských oblastech Etiopie a jejich přístup k dostatku potravin a vody.   

OBŽIVA

Eroze půdy, nedostatek vody a odlesňování trápí Etiopii už několik let. Místní jsou závislí na křehkých ekosystémech a začínají chápat, že se o ně musí starat, a především krajinu kolem sebe obnovovat. A s tím jim pomáháme i my. Ve 14 etiopských oblastech proto pomáháme farmářům a jejich rodinám. Učíme je, jak se o půdu starat a které plodiny zasít. A pomoc samozřejmě také rozdáváme! Místní dostali skoro 300 kg osmi druhů semen odolných plodin, 70 lopat a motyk, sekyrky a rýče. Jen s kvalitním nářadím totiž mohou udržitelně hospodařit.  

Etiopská ekonomika pomalu roste, ale stále zůstává závislá na zemědělství a zvyšuje se poptávka po kvalifikovaných zaměstnancích. Zemědělský sektor tvoří 40 % etiopského HDP a zaměstnává 80 % pracovní síly. Přestože v posledních letech přibyly pracovní příležitosti v obchodu a výrobním sektoru, míra nezaměstnanosti v Etiopii je stále velmi vysoká, zejména mezi mladými lidmi. Proto se zaměřujeme i na místní vysoké školy technického a odborného vzdělávání a přípravy, takzvané TVETy, a propojujeme veřejný a soukromý sektor. Školy od nás tak dostaly například 27 lisů na ovoce nebo dvojici pražírny na kávu a další vybavení, aby žáci zažili alespoň částečně kvalitní výuku. 

ZDRAVÍ

Lidé z oblasti Hawassa Zuriya bojují s infekčními nemocemi a podvýživou, protože nemají přístup k pitné vodě, hygienickým pomůckám, záchodům nebo výživným potravinám. V nemocnici a dvou základních školách v této oblasti jsme proto díky Skutečnému dárku postavili 5 latrín, opravili vodovodní kohoutky a naučili 2 618 místních zdravotníků, úředníků, učitelů nebo studentů o hygieně a péči o zdraví. A protože budou informace předávat dál, lepší a zdravější život tak bude mít až 170 000 místních. 

VZDĚLÁNÍ

Mnoho etiopských dívek nedokončí ani základní školu, protože se už v dětství vdá, přivede na svět děti a spadne na ni péče o celou domácnost. Mnohdy se ale rodiče musí rozhodnout, jestli do školy pošlou syna, nebo dceru, a syn většinou dostane přednost. Proto v Etiopii podporujeme dívky ve studiu, ale i opravujeme školy, budujeme čisté záchody, vybavujeme třídy a školíme i učitele v nových učebních metodách. Díky Skutečnému dárku dostalo 400 dívek školní pomůcky a může se opět vrátit do lavic.  

Člověk v tísni v Etiopii 2021 | Skutečný dárek

 

Člověk v tísni v Etiopii 2021 | Skutečný dárek

 

Člověk v tísni v Etiopii 2021 | Skutečný dárek