Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Úvod

Člověk v tísni, o.p.s. Menu

Člověk v tísni v Etiopii (2010)

Rozdané dárky: 120 koz, tisíc kuřat, 40 tisíc sazenic ovocných stromů, vybavení škol, 3 studny a 240 kanystrů na vodu

Člověk v tísni pracuje v Etiopii od roku 2003. Postavili jsme zatím 11 základních škol pro 2700 žáků. Budujeme a opravujeme studny, které jsou mnohdy jediným zdrojem vody pro okolní vesnice. Bojujeme s erozí a pomáháme místním zemědělcům, aby lépe uživili sebe a své děti.

Využití sbírky Skutečný dárek:

ŠKOLY

Naučit se číst a psát je pro řadu etiopských dětí nedosažitelné. Míra gramotnosti se pohybuje pouze kolem 40%. V zemi je příliš málo škol, navíc bývají špatně vybavené. Další dvě školy, které Člověk v tísni v Etiopii postavil, byly letos díky Skutečnému dárku vybaveny potřebným nábytkem. Do školy Loke Abaya a Lante II jsme dovezli 132 stolů pro děti, 300 židlí, 6 tabulí, 2 stoly pro učitele a 5 židlí pro učitele.

Na střední škole v Awasse, která byla vybavena pomůckami pro laboratoř biologie, chemie a fyziky, v současnosti studuje 480 studentů. Třetina z nich jsou sirotci či ohrožené děti.

OBŽIVA

Obživa 90% obyvatel spočívá v zemědělství. Etiopie však trpí suchy, která střídají prudké povodně a dochází zde k mohutné erozi. Farmáři ořou s pomocí krav a často mají místo pluhu jen dřevěný hák.

Ze sbírky bylo pro 250 rodin zakoupeno 40.000 sazenic ensetu (známého jako falešný banánovník), plodiny, které se daří i v extrémním suchu, takže je místními farmáři vysoce ceněna jako možná záchrana před hladomorem.

Rodinám zemědělců jsme rozdali také 1.000 kuřat, která doplní místní plemena s velmi nízkou produkcí vajec i přírůstkem váhy. Čtyřicet rodin dostalo po dvou kozách a jednom kozlu. Převážně šlo o rodiny vedené ovdovělými ženami. Pro 500 rodin jsme zakoupili 75 metráků osiva fazolí, kterým dala část místních lidí přednost před kuřaty. Letos byly totiž pro pěstování fazolí v této lokalitě ideální podmínky.

VODA

V oblastech, kde Člověk v tísni působí, má přístup k nezávadné pitné vodě jen čtvrtina populace. Lidé proto nemají jinou možnost než používat znečištěnou vodu, což vede k šíření nemocí. Proto kromě budování studní organizuje Člověk v tísni školení ve vesnicích i školách, kde se lidé učí základům hygieny nebo významu užívání nezávadné pitné vody.

Díky Skutečnému dárku byly na jihovýchodě Etiopie v okrese Kelafo vybudovány tři studny. V této oblasti je voda velkou vzácností a studna zajistí zdroj bezpečné pitné vody pro celou vesnici.

240 kanystrů na vodu bylo distribuováno do osmi škol postavených díky společné sbírce Člověka v tísni a Junáka – svazu skautů a skautek ČR Postavme školu v Africe. K dětem se navíc dostala tisícovka mýdel. Školy navštěvuje 3.000 dětí, které tak získaly možnost o přestávce se napít nebo si umýt ruce. Voda se v kanystrech přináší z existujících studní.


Máme novou školu
Škola, kterou tady postavil Člověk v tísni, je lepší než ty vládní. Hlavní rozdíl je v tom, že nás je ve třídě 36, zatímco v jiných školách je to i víc než 70,“ popisuje sedmnáctiletý Anteneh Hiskel. Celý příběh...

Deště pomohou bohaté úrodě fazolí
Se sousedy jsme se shodli na tom, že bychom dali přednost fazolím, které bychom zaseli. Letos je dobré léto, hodně prší a může být dobrá úroda, která nám pomůže i napřesrok,“ říká Burasa Boshiro, jeden z farmářů v etiopské Awasse. Celý příběh si přečtěte Celý příběh....

Kanystry pomáhají dětem v Etiopii
Sedmiletý Bafata Imankena chodí do školy, kterou Člověk v tísni postavil v Asore. „I když jsme měli žízeň, museli jsme počkat až domů. Teď tu budeme mít kanystry a bude to tedy jednodušší.Celý příběh...

Distribuce školních pomůcek v etiopské Awasse
Ve škole s kapacitou 480 žáků je vyhrazeno 160 míst pro sirotky. Škola dostala nově vybavení laboratoře biologie, chemie a fyziky. Na hodinách biologie mají teď k dispozici model lidské kostry. „Můžeme si na modely sáhnout,“ směje se jeden z žáků. Celý příběh...