Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Etiopii (2010)

Rozdané dárky: 120 koz, tisíc kuřat, 40 tisíc sazenic ovocných stromů, vybavení škol, 3 studny a 240 kanystrů na vodu

Člověk v tísni pracuje v Etiopii od roku 2003. Postavili jsme zatím 11 základních škol pro 2 700 žáků. Budujeme a opravujeme studny, které jsou mnohdy jediným zdrojem vody pro okolní vesnice. Bojujeme s erozí a pomáháme místním zemědělcům, aby lépe uživili sebe a své děti.

Využití sbírky Skutečný dárek:

ŠKOLY

Naučit se číst a psát je pro řadu etiopských dětí nedosažitelné. Míra gramotnosti se pohybuje pouze kolem 40 %. V zemi je příliš málo škol, navíc bývají špatně vybavené. Další dvě školy, které Člověk v tísni v Etiopii postavil, byly letos díky Skutečnému dárku vybaveny potřebným nábytkem. Do školy Loke Abaya a Lante II jsme dovezli 132 stolů pro děti, 300 židlí, 6 tabulí, 2 stoly pro učitele a 5 židlí pro učitele.

Na střední škole v Awasse, která byla vybavena pomůckami pro laboratoř biologie, chemie a fyziky, v současnosti studuje 480 studentů. Třetina z nich jsou sirotci či ohrožené děti.

OBŽIVA

Obživa 90 % obyvatel spočívá v zemědělství. Etiopie však trpí suchy, která střídají prudké povodně a dochází zde k mohutné erozi. Farmáři ořou s pomocí krav a často mají místo pluhu jen dřevěný hák.

Ze sbírky bylo pro 250 rodin zakoupeno 40 000 sazenic ensetu (známého jako falešný banánovník), plodiny, které se daří i v extrémním suchu, takže je místními farmáři vysoce ceněna jako možná záchrana před hladomorem.

Rodinám zemědělců jsme rozdali také 1 000 kuřat, která doplní místní plemena s velmi nízkou produkcí vajec i přírůstkem váhy. Čtyřicet rodin dostalo po dvou kozách a jednom kozlu. Převážně šlo o rodiny vedené ovdovělými ženami. Pro 500 rodin jsme zakoupili 75 metráků osiva fazolí, kterým dala část místních lidí přednost před kuřaty. Letos byly totiž pro pěstování fazolí v této lokalitě ideální podmínky.

VODA

V oblastech, kde Člověk v tísni působí, má přístup k nezávadné pitné vodě jen čtvrtina populace. Lidé proto nemají jinou možnost než používat znečištěnou vodu, což vede k šíření nemocí. Proto kromě budování studní organizuje Člověk v tísni školení ve vesnicích i školách, kde se lidé učí základům hygieny nebo významu užívání nezávadné pitné vody.

Díky Skutečnému dárku byly na jihovýchodě Etiopie v okrese Kelafo vybudovány tři studny. V této oblasti je voda velkou vzácností a studna zajistí zdroj bezpečné pitné vody pro celou vesnici.

240 kanystrů na vodu bylo distribuováno do osmi škol postavených díky společné sbírce Člověka v tísni a Junáka – svazu skautů a skautek ČR Postavme školu v Africe. K dětem se navíc dostala tisícovka mýdel. Školy navštěvuje 3 000 dětí, které tak získaly možnost o přestávce se napít nebo si umýt ruce. Voda se v kanystrech přináší z existujících studní.

Člověk v tísni v Etiopii 2010 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Etiopii 2010 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Etiopii 2010 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Etiopii 2010 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Etiopii 2010 | Skutečný dárek

Člověk v tísni v Etiopii 2010 | Skutečný dárek

Kanystry pomáhají dětem v Etiopii
Sedmiletý Bafata Imankena chodí do školy, kterou Člověk v tísni postavil v Asore. „I když jsme měli žízeň, museli jsme počkat až domů. Teď tu budeme mít kanystry a bude to tedy jednodušší.Celý příběh...

Člověk v tísni v Etiopii 2010 | Skutečný dárek

Distribuce školních pomůcek v etiopské Awasse
Ve škole s kapacitou 480 žáků je vyhrazeno 160 míst pro sirotky. Škola dostala nově vybavení laboratoře biologie, chemie a fyziky. Na hodinách biologie mají teď k dispozici model lidské kostry. „Můžeme si na modely sáhnout,“ směje se jeden z žáků. Celý příběh...