Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk tísni v Etiopii (2011)

Rozdané dárky: studna (pumpa), 2 000 kuřat, 310 ovcí, 40 oslíků s povozem, 250 000 sazenic stromů, 8 sad zemědělského nářadí, kožedělné nářadí

Člověk v tísni pracuje v Etiopii od roku 2003. Budujeme a opravujeme studny, a snažíme se tak umožnit přístup k nezávadné pitné vodě pro co nejvíce obyvatel. Bojujeme s erozí a pomáháme místním zemědělcům, aby lépe uživili sebe a své děti. V Etiopii jsme také dosud postavili 13 škol pro více než 3 000 dětí a pokračujeme ve stavbě čtrnácté.

OBŽIVA

Obživa 90 % obyvatel Etiopii spočívá v zemědělství. Farmáři se přitom potýkají s komplikacemi v podobě dlouhých období sucha střídaných prudkými povodněmi. Většina z nich přitom obdělává půdu s pomocí jednoduchého pluhu taženého kravami podobně jako u nás před dvěma sty lety. Na řadě míst dochází vinou deforestace k mohutné erozi půdy. Díky lidem, kteří si koupili Skutečný dárek, bylo rodinám zakoupeno 2 000 kuřat, kvalitních plemenných zvířat, která vylepšila chov, obohatila jejich stravu o potřebné proteiny a také umožnila přivýdělek prodejem vajec. Tři sta rozdaných koz poskytuje rodinám ceněné mléko a stáda se budou rozrůstat díky mladým kůzlatům. Čtyřicet oslíků s povozem bylo předáno výrobním družstvům a drobným místním podnikům. Slouží jako základní dopravní prostředek na prašných cestách přepravující materiál na lokální trh a také pomáhají převážet sazenice stromů do vesnic.

Protože sazenice stromů není možné v oblasti zakoupit, byly v rámci projektu vypěstovány ze semen ve školkách založených Člověkem v tísni. Lesní stromy lidé vysazují jako prevenci proti erozi, ovocné podpoří jejich obživu. Tento rok bylo vysazeno 250 000 sazenic, v rámci celého projektu se pak počítá s milionem. Sázíme především strom moringa a ovocné stromy jako například mango, avokádo a papája. V osmi základních školách jsme založili kluby, které mají zvyšovat povědomí žáků o ochraně přírody a naučit je šetrně zacházet s přírodními zdroji. Jako počáteční podporu od nás žáci dostal zemědělské nářadí. Tyto projekty jsou podporovány také z veřejné sbírky Skutečná pomoc.

Letos jsme podpořili i ortopedickou dílnu pro postižené děti a mladé osoby, kterou provozuje místní nezisková organizace. Ta je s produkcí 6 000 párů ortopedických bot ročně jedním z největších producentů zdravotních bot v Etiopii a slouží 7 000 klientů. Peníze ze Skutečných dárků budou využity na vybavení školicího střediska a zakoupení materiálů, které podpoří školení šesti mladých lidí s postižením ve výrobě obuvi. Po úspěšném absolvování školení jim bude poskytnut set nářadí a materiálů jako podpora v jejich samoživitelských začátcích.

VODA

Přístup k čisté pitné vodě má na etiopském venkově přibližně 40 % obyvatel. Hlavním zdrojem pitné vody je povrchová voda, která má mnohdy špatnou kvalitu a způsobuje místním obyvatelům řadu závažných nemocí. Průjmová onemocnění jsou často smrtelná pro malé děti. V roce 2011 jsme díky Skutečnému dárku opravili jeden hlubinný vrt v Regionu jižních národů a národností, který výrazně usnadní život a umožní přístup k nezávadné pitné vodě přibližně 12 000 místních obyvatel. Oprava vrtu byla součástí tříletého projektu zaměřeného na udržitelnou správu vodních zdrojů v oblasti.

Člověk v tísni v Etiopii 2011 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Etiopii 2011 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Etiopii 2011 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Etiopii 2011 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Etiopii 2011 | Skutečný dárek