Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v České republice (2020)

  • 931 dětem poskytujeme podporu ve vzdělávání doma i na dálku
  • 170 knížek pro děti
  • 10 letních táborů pro 150 dětí
  • 300 účastníků kurzů pro pedagogy a asistenty pedagoga

 

Doma se dlouhodobě věnujeme vzdělávání a podpoře dětí, které nemají tak dobré vyhlídky na úspěch v životě jako jejich vrstevníci. Koronavirová krize zvýraznila existující rozdíly mezi sociálně znevýhodněnými dětmi a jejich spolužáky. Českým dětem jsme letos pomáhali díky Skutečnému dárku i sbírce SOS Česko. Sbírka SOS Česko podpořila i lidi, kteří přišli o práci nebo jim hrozí neřešitelné dluhy.

 

DOUČOVÁNÍ A PODPORA VZDĚLÁVÁNÍ

Uzavření škol kvůli koronaviru dopadlo nejhůře na děti z chudých rodin, které často nemají doma počítač a internet. Jejich rodiče jim bohužel mnohdy nebyli schopni pomoci se školou ani před obdobím pandemie, a tak se postupně rozevřely nůžky mezi vzděláním dětí z chudých a „normálních“ rodin. Proto již řadu let pomáháme stovkám dětí ze znevýhodněných rodin ve 22 městech ČR doučováním a další podporou vzdělávání. Zároveň pracujeme s jejich rodiči i učiteli a snažíme se pro děti zajistit co nejlepší podmínky. Doučovatelé se stávají pro děti nepostradatelnými parťáky na učení i inspirací do života. S dětmi se setkávají buď přímo doma, nebo i přes obrazovky počítačů, které do chudých rodin pomáháme zapůjčovat. Díky on-line doučování najdou děti toho pravého doučovatele třeba na druhém konci republiky. S touto pomocí se udrží ve škole, neztratí krok s ostatními a získají šanci na lepší život.

Doučování také doplňujeme o vzdělávací aktivity, jako jsou výlety, návštěvy pamětihodností nebo letní tábory. Ty byly v letošním roce opravdovým Skutečným dárkem pro 150 dětí, které se konečně mohly setkat s kamarády a užít si společně strávený čas. Předškolní děti připravujeme na nástup na základní školu nebo přechod do běžné mateřské školy ve 12 klubech po celé republice.

 

PRVNÍ KNÍŽKA

Skutečný dárek nadělil dětem po celém Česku jejich první knížku. Ať už je to první knížka, kterou kdy malé děti držely v ruce, nebo první knížka, kterou ty starší z nich opravdu vlastní, udělala radost 170 z nich. Pro nejmenší jsme vybrali pohádky a pro ty starší komiksy nebo dobrodružné knihy, které v nich mohou vzbudit dlouhodobý zájem o čtení.

 

VZDĚLÁVÁNÍ UČITELŮ

Poskytujeme vyučujícím kvalitní materiály do výuky, hlavně v rámci opomíjených témat mediálního vzdělávání, moderních československých dějin a globálního rozvojového vzdělávání. Kombinace audiovizuálních dokumentů spolu s výukovými materiály je vhodná také k distanční výuce. Na audiovizuálním portále JSNS.cz pedagogům poskytujeme více než 269 lekcí ve formě dokumentárních i hraných filmů společně s metodickými materiály. Na jaře a znovu nyní na podzim jsme v reakci na koronavirovou pandemii a následné uzavření škol dočasně zpřístupnili veškerý obsah z portálu JSNS.CZ pro širokou veřejnost zdarma, aby s ním mohli pracovat vyučující při distanční výuce, ale také rodiče s dětmi. Novinkou na portále jsou cizojazyčné lekce.

Díky Skutečnému dárku podporujeme vzdělávací kurzy pro pedagogy a asistenty pedagoga. Zaměřujeme se především na práci asistentů, kteří díky těmto kurzům rozvíjí své kompetence pro práci s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami. V době začínající pandemie jsme kurzy překlopili do online verze. Velký zájem byl o webinář pracující s tématem ADHD či s Principy nezraňující komunikace.
 

Člověk v tísni v České republice 2020 | Skutečný dárek

 

Člověk v tísni v České republice 2020 | Skutečný dárek

Člověk v tísni v České republice 2020 | Skutečný dárek

Člověk v tísni v České republice 2020 | Skutečný dárek