Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Angole (2020)

  • 1 575 farmářů má nové zemědělské nástroje, hnojivo a semena
  • V 81 vesnicích umí místní vařit výživná jídla
  • 12 000 lidí ví, jak důležité je používat záchod
  • 10 skupin žen se vyzná ve správné hygieně, vyrábění mýdel i vložek
  • 158 tradičních porodních asistentek umí pomoci a poradit maminkám
  • 26 000 rodičů ví, jak je důležité zapsat své děti na matriku

 

I když je vleklá občanská válka už roky minulostí, problémy, které způsobila, musí lidé v Angole řešit dodnes. Především venkovské oblasti trápí špatná dostupnost zdravotnických zařízení, nedostatečná hygiena, podvýživa i neefektivní zemědělství.

 

OBŽIVA

V provincii Huíla se mnoho lidí živí zemědělstvím. Kvůli devastujícím suchům způsobeným klimatickou změnou se jejich úroda stále zmenšuje. Přitom jsou často zcela závislí na tom, co sami vypěstují. Kromě malé úrody však čelí i dalším problémům – jejich produkce obsahuje málo plodin, které by měly dostatečnou výživovou hodnotu. Jídelníček malých dětí se skládá zejména z kaše z kukuřičné mouky, po které nemají šanci zdravě růst. Proto pomáháme místním farmářům zlepšit jejich hospodaření. 1 575 z nich jsme na tréninkových polích vyškolili v tom, jak správně připravit půdu pro osev, jak ji pohnojit a také, jak hospodařit šetrně s přírodními zdroji. Díky Skutečnému dárku získali tito farmáři zemědělské nástroje, odolná semena, hnojivo i sazeničky. Nyní mají šanci vypěstovat na vlastních polích více zeleniny i dalších plodin, které obohatí jídelníček jejich dětí. A díky lepší úrodě mohou přebytky prodat na trhu, a přilepšit tak rodinnému rozpočtu. Přímo v komunitách zlepšujeme přístup k výživě dětí do 5 let. Maminkám vysvětlujeme, že je důležité miminka kojit alespoň do 6 měsíců věku. V 81 vesnicích jsme uspořádali kurzy vaření, kde se maminky učí vařit výživná jídla z místních surovin.

 

ZDRAVÍ A HYGIENA

Nekončící sucha a špatný přístup k pitné vodě i každodenní hygieně se podepisuje na výživě lidí, nejvíce postihuje těhotné ženy a děti do 5 let. V provincii Bié díky Skutečnému dárku podporujeme lepší hygienu a sanitaci ve 169 vesnicích. Za dobrou sanitaci své komunity pak vždy zodpovídají místní – díky školením už vědí, jak si postavit latríny i kde má záchod stát, aby neznečistil zdroj vody. Dětem tak nyní nebudou hrozit průjmová onemocnění ze špinavé vody – ty často mohou vést až k podvýživě. Pro zdravotníky a nutriční specialisty pořádáme workshopy o příčinách podvýživy, průjmových onemocnění a o správné výživě malých dětí. Díky Skutečnému dárku jsme vyškolili 158 tradičních porodních bab, které mohou rady k dobré výživě dále předávat těhotným ženám a kojícím maminkám. Pracujeme také na změně přístupu k menstruaci a zlepšování hygieny v době menstruace. Pořádáme osvětové workshopy pro ženy, kde se také naučí, jak si vyrobit vlastní mýdlo či znovupoužitelné vložky.

Ve venkovských oblastech dodáváme lidem potřebné informace o onemocnění způsobeném virem Covid-19 a ochraně proti němu. Rozdáváme tablety na čištění vody, učíme místní ušít si roušku i správné manipulaci s ní.

Pouze čtvrtina angolských dětí do 5 let má rodný list. Ve venkovských oblastech je dokonce na matrice registrováno méně než 13 % dětí. I kvůli tomu nemohou v budoucnu nastoupit do školy nebo využít služeb lékaře. Pomáháme dětem dostát jejich práv a ve spolupráci s místními podporujeme rodiny, aby své potomky nechaly po narození registrovat. S pomocí učitelů, náboženských představitelů a dalších lidí s významným postavením v komunitě provádíme osvětu proti násilí na dětech a formou komunitních debat zvaných jangos, scének a workshopů úspěšně vedeme rodiče k zodpovědnému rodičovství v 80 vesnicích. Také jsme vyškolili 156 zdravotníků z deseti porodnic, aby novopečené maminky informovali o výhodách registrace dítěte na matriku.

Člověk v tísni v Angole 2020 | Skutečný dárek

 

Člověk v tísni v Angole 2020 | Skutečný dárek

 

Člověk v tísni v Angole 2020 | Skutečný dárek

Člověk v tísni v Angole 2020 | Skutečný dárek