Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Angole (2019)

  • 3 000 podpořených farmářů
  • 50 krav
  • 7 mlýnů
  • 240 účastníků osvětových workshopů
  • 20 vyškolených zdravotnických pracovníků
  • 35 541 podpořených maminek
  • 129 zapojených zdravotnických středisek
  • 13 nových vodních zdrojů a 6 opravených pump

17 let po skončení dlouhé občanské války se Angola stále potýká s mnoha problémy. Podvýživa, sucha, práva žen, vysoká úmrtnost novorozenců a špatná dostupnost zdravotnictví jsou jen některými z nich.

OBŽIVA

I vinou desetiletí občanských válek se z angolského venkova vytratila znalost farmaření a chování dobytka. To, společně se špatnou dostupností zdravotnických zařízení a nedostatečnými hygienickými návyky, mimo jiné přispívá k vysoké míře podvýživy v provinciích Bié a Huíla. V této oblasti podporujeme 3 000 farmářů v pěstování nutričně bohatých plodin. Vybraná hospodářství od nás získala 50 krav a místní ženy, jejichž děti jsou nejohroženější rizikem podvýživy, jsme zapojili do aktivit na zlepšení stravovacích návyků. 7 mlýnů dalo lidem práci a ulehčilo zpracování mouky.

Zdraví a hygiena

Angola je zemí s jednou z nejvyšších hodnot úmrtnosti novorozenců. Skutečný dárek pomáhá tyto hodnoty snižovat i díky mobilním telefonům. V odlehlých částech provincií Bié, Huambo a Huíla dostává 35 541 nastávajících i novopečených maminek hlasové zprávy, díky kterým se učí, jak se starat o miminko i o sebe a jak má vypadat správná výživa v době těhotenství a v prvních 6 měsících života dítěte. Do systému jsme začlenili 129 zdravotnických středisek a vyškolili 20 pracovníků. Díky Skutečnému dárku pracovníci a střediska také školíme tradiční porodní báby, které pomáhají zajistit bezpečný porod.

čtvrtina angolských dětí do 5 let nemá rodný list. I kvůli tomu nemohou v budoucnu nastoupit do školy nebo využít služeb lékaře. Pomáháme dětem dostát jejich práv a ve spolupráci s místními podporujeme rodiny, aby své potomky nechaly po narození registrovat. Provádíme osvětu proti násilí na dětech a formou komunitních debat a workshopů vedeme rodiče k zodpovědnému rodičovství.

Na angolském venkově pomáháme také zlepšovat hygienické návyky. Průjmová onemocnění mohou ohrozit i život, zejména u malých dětí, a přitom jim jde jednoduše předcházet. Stačí používat čisté latríny, mýt si po toaletě ruce a bezpečně uskladňovat pitnou vodu. Podporujeme také lepší přístup k pitné vodě, postavili jsme 13 nových vodních zdrojů a opravili 6 pump na vodu. Ženy od nás také dostaly hygienické balíčky.

VZDĚLÁNÍ

Angolská společnost je silně svázaná tradicemi a patriarchátem. Ženy nemají slovo v komunitě, nemohou rozhodovat o svém životě a jsou často oběťmi domácího násilí. V provinciích Bié a Huíla podporujeme místní organizace občanské společnosti, které se problematikou ženských práv zabývají. Prostřednictvím workshopů, školení a podpůrných skupin se ženy učí, jak si správně stát za svými právy, jak rozpoznat domácí násilí a jak se mu bránit.

Člověk v tísni v Angole 2019 | Skutečný dárek

 

Člověk v tísni v Angole 2019 | Skutečný dárek

 

Člověk v tísni v Angole 2019 | Skutečný dárek

 

Člověk v tísni v Angole 2019 | Skutečný dárek