Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Angole (2013)

Rozdané dárky: nábytek, 150 knih a 15 počítačů do pedagogických center, materiály pro 20 učitelů, balíček hygienických potřeb pro 560 venkovanů, 560 kanystrů na vodu, 1 200 ks mýdla pro 12 vesnic, set na mytí rukou pro 120 osob, 1 120 ks srpů, 560 ks motyk, 1 700 kg sazenic fazolí.

V Angole působí Člověk v tísni v provincii Bié, oblasti zdevastované občanskou válkou.

V roce 2013 patřila mezi hlavní činnosti podpořené ze Skutečného dárku pomoc místním učitelům a snaha o zlepšení výživy a hygieny venkovského obyvatelstva. Rozdali jsme vybavení do 4 pedagogických center, hygienické potřeby pro 12 vesnic nebo zemědělské náčiní a hygienické potřeby pro 560 místních dobrovolníků.

OBŽIVA A VODA

V oblasti, kde působíme, trpí každé šesté dítě nedostatkem jídla. Jednou z našich priorit je tento nepříznivý stav změnit. Vybudovali jsme síť 560 místních dobrovolníků, kteří se třikrát týdně vydávají do rodin, kde vytipují podvyživené děti a poskytují jim léčivou dětskou stravu bohatou na výživné látky. Jejich práce již zachránila stovky dětských životů.

Člověk v tísni tuto spolupráci dobrovolníků odměňuje měsíčními „dárky“. Jako jeden z nejoblíbenějších se ukázaly fazole, kterých bylo mezi dobrovolníky na přelomu září a října 2013 rozdáno 1 700 kg. Kromě fazolí, které místní lidé využijí především k setí, dostal každý dobrovolník také 2 srpy a jednu motyku. Rozdali jsme jim i balíčky hygienických potřeb (obsahující mýdlo, chlor na dezinfekci vody, aby se z ní stala pitná, prací prostředky, lavor a hrnce na převařování vody). Každý dobrovolník navíc dostal také kanystr na vodu.

Rozdané dárky využijí dobrovolníci pro svou potřebu. Zároveň skrze ně na svém příkladu ukážou lidem ve vesnicích, jak dodržovat zásady hygieny nebo jak si vylepšit jídelníček.

ŠKOLSTVÍ

Ve venkovských oblastech neumí až tři ze čtyř dospělých Angolanů číst a psát. Například v okrese Kuemba, kde působíme, je na 15 000 dětí pouhých 10 zděných škol. Stejně tristní je i vzdělání učitelů, kteří zde působí. Třetina venkovských učitelů nedostudovala ani základní školu.

Letos jsme se proto soustředili jak na podporu místních učitelů, tak na školní pomůcky do škol.

Ve 4 okresech jsme podpořili pedagogická centra, která mají sloužit ke vzdělávání učitelů. Pořídili jsme do nich nábytek, 150 knih obsahujících pedagogický a didaktický materiál a 15 počítačů. Tato centra mají sloužit jako studovny pro učitele, kteří díky nim mohou rozšířit své vzdělání a načerpat cenné informace také o tom, jak zlepšit vyučování ve svých školách.

V okresech Kuemba a Nharea jsme poskytli didaktický materiál pro celkem 20 učitelů. Tito učitelé tak budou moci zlepšit kvalitu vyučování asi 600 dětí s pomocí globusů, map, výtvarných a psacích potřeb, učebnic nebo míčů.

PITNÁ VODA

Mezi nejčastější onemocnění v Angole patří ta, jejichž riziko lze výrazně snížit praktikováním základních hygienických návyků a zlepšením přístupu k pitné vodě. Díky Skutečnému dárku jsme v roce 2013 darovali celkem 1 200 ks mýdla, nádoby na vodu a set na mytí rukou 120 nejaktivnějším lidem z 12 vesnic. Tito vesničané motivovali své sousedy a vysvětlovali jim, jak správně pečovat o své zdraví. S přispěním této intervence se ve sledovaných vesnicích téměř o polovinu zvýšil počet lidí, kteří si pravidelně umývají ruce mýdlem. Naopak o čtvrtinu klesl počet zaznamenaných nemocí přenášených závadnou vodou (průjmová onemocnění, cholera).

Člověk v tísni v Angole 2013 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Angole 2013 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Angole 2013 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Angole 2013 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Angole 2013 | Skutečný dárek