Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Afghánistánu (2014)

Rozdané dárky:

  • 25 včelstev pro začínající včelaře, 300 koz, 140 ovcí, vysázeno 25 000 lesních stromků

  • 606 židlí a 25 lavic pro 7 zemědělských škol, knihovna se zemědělskými knihami pro 7 škol

  • nářadí a vybavení pro praktické práce, 1 studna

Na severu Afghánistánu pomáháme také díky dárcům z Čech již třináctým rokem. Čtyři z pěti lidí se v Afghánistánu živí zemědělstvím. Po desetiletích válek jsou ale bohužel tradiční způsoby pěstování často zapomenuty a nové techniky farmáři neznají. Výnosy políček jsou malé, a lidé na venkově tak žijí často ze dne na den.

ŠKOLSTVÍ

Abychom pomohli zlepšit afghánské zemědělství, podporujeme střední zemědělské školy po celé zemi. Snažíme se, aby studenti, z nichž většina pochází z nejchudších venkovských rodin, dostali co nejkvalitnější vzdělání a aby se výuka co nejvíce soustředila na získání praktických znalostí a dovedností.

Díky dárcům Skutečného dárku mohl Člověk v tísni podpořit celkem 24 škol. Ty se většinou nacházejí v odlehlých oblastech a dosud neměly k dispozici ani základní vybavení. Rozdali jsme 606 židlí s opěrátky na psaní a 25 lavic a stolů do 7 ze škol. Dalším palčivým problémem je nedostatek odborných zemědělských knih, ze kterých by učitelé a studenti mohli čerpat hlubší a praktičtější informace, než jsou ty ze značně zastaralých afghánských učebnic. Proto jsme za pomoci Skutečného dárku vybavili dalších sedm škol odbornou literaturou, policemi, židlemi a stoly pro knihovnu.

Je však samozřejmě třeba, aby studenti zkoušeli postupy, o kterých si přečtou, v praxi. Distribuujeme proto také zemědělské nářadí, které umožňuje obdělávání pokusného políčka, skleníku nebo péči o ovocné stromy. Základní nářadí jsme poskytli školám v Alishangu, Kábulu a Parwanu. Speciálnější zemědělské vybavení dostalo pět dalších škol, které rozšířily svoji praktickou výuku díky Skutečnému dárku o nové aktivity. Škola ve Faryabu založila vinici a produkci zeleniny ve skleníku, škola v Balkhu dostala laboratorní vybavení na analýzu půdy a zavlažovací systém pro skleník, v Heratu studenti a učitelé díky Skutečnému dárku rozjeli produkci medu se čtyřmi včelstvy a v Charasiabu škola zahájila produkci jedlých hub a kuřat.

Výhodou posledně jmenovaných aktivit je to, že úrodu nebo produkci mohou studenti prodat na trhu a za získané peníze škola nakoupí osivo, hnojiva nebo cukr pro včely. Praktické práce studentů jsou tak dlouhodobě udržitelné. Tento model je cílem naší spolupráce ve všech školách, kde to podmínky umožňují. Jedním ze základních předpokladů pro vlastní zemědělskou produkci je přístup k vodě. Díky Skutečnému dárku proto do konce roku 2014 také plánujeme vyhloubit studnu pro školu v distriktu Chamkani.

OBŽIVA

V provinciích Samangan a Balkh Člověk v tísni dlouhodobě podporuje zdejší farmářské rodiny, kterým pomáháme, aby se vymanily z křehké závislosti na svých drobných políčkách a našly nové způsoby obživy. Od roku 2013 například podporujeme 25 začínajících včelařů. Letos jsme každému z nich darovali jedno včelstvo.

Do 220 velmi chudých rodin (často se jednalo o vdovské rodiny nebo domácnosti s jedním nebo více nějak postiženými členy) jsme rozdali na podzim celkem 300 koz a 140 ovcí. Darovaná zvířata pak lidem dají mláďata a prodej kůzlátek či jehňátek nebo mléka či vlny na trhu přilepší trochu rodinným rozpočtům.

V roce 2014 jsme také díky Skutečnému dárku sázeli stromky. Sever Afghánistánu je totiž v současnosti téměř odlesněný. Vede to k tomu, že každý větší déšť, který se snese na holá úbočí hor, vyvolá katastrofické sesuvy půdy a záplavy. Ve spolupráci s místními komunitami proto v nejprudších svazích nad osídlenými oblastmi sázíme stromky, abychom zabránili erozi i bleskovým povodním. Letos jsme také díky Skutečnému dárku a s pomocí místních dobrovolníků takto do krajiny vysadili celkem 25 000 lesních stromků.

 

Člověk v tísní v Afganistánu 2014 | Skutečný dárek
Člověk v tísní v Afganistánu 2014 | Skutečný dárek
Člověk v tísní v Afganistánu 2014 | Skutečný dárek
Člověk v tísní v Afganistánu 2014 | Skutečný dárek
Člověk v tísní v Afganistánu 2014 | Skutečný dárek
Člověk v tísní v Afganistánu 2014 | Skutečný dárek