Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Afghanistánu (2011)

Rozdané dárky: 4 studny, 1 pumpa a čerpadlo, školní vybavení pro 4 školy (lavice, židle, školní pomůcky)

Člověk v tísni začal v Afghánistánu působit po pádu vlády Tálibánu na konci roku 2001. V roce 2011 Skutečné dárky pomohly zrekonstruovat 4 studny ve vesnici Khala Bachagan, které poslouží 1 000 studentům a učitelům místní školy a nejméně polovině obyvatelům vesnice. Dívčí střední škola v Kapise dostala vodní čerpadlo a pumpu, které jim umožní přivést vodu ze zavlažovacího kanálu přímo k budově. Čtyři střední zemědělské školy jsme vybavili potřebným nábytkem. Studenti mohou sedět v nových lavicích a židlích a používat nové školní pomůcky a učebnice, což dělá jejich výuku mnohem zajímavější.

I když počet těch, kteří v Afghánistánu chtějí studovat, roste, drsné životní podmínky na afghánském venkově tuto snahu stále zpomalují. Ve vesnicích jsou často velmi omezené zdroje vody a velké oblasti trpí suchem. Není výjimkou, že děti chodí pro vodu dlouhé míle. Kolem 60 % vesnických škol nemá k dispozici žádnou vodu a mnohé jsou velmi špatně vybaveny nábytkem a školními pomůckami.

Člověk v tísni letos zaměřil svoji pomoc do dvou provincií, provincie Balkh, která se nachází 30 km od provinčního hlavního města Mazar-s-Sharifu a provincie Kapisa, ležící 80 km severně od Kábulu. Obě provincie trpí nedostatkem vody. Při opravě studní prováděla technické práce místní firma a obyvatelé vesnic se aktivně zapojili do jejich obnovy.

Příkladem školy, která byla letos vybavena potřebným nábytkem, je základní a střední škola Ghwahar Shahd Begam ve městě Mazar-e Sharif, kterou navštěvuje 2 800 studentek. Výuka probíhá ve 3 směnách a část vyučování dokonce na dvoře ve stanech, protože se všechny studentky do tříd ve škole nevejdou. Člověk v tísni proto podpořil dívčí školu poskytnutím židlí a lavic pro 200 studentek. Navíc byl pořízen základní nábytek do sborovny pro učitele a vedení školy a malé vodní čerpalo, které nahradilo rozbitou ruční pumpu.

Člověk v tísni v Afganistánu 2011 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Afganistánu 2011 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Afganistánu 2011 | Skutečný dárek