Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Zázračná bioplynárna

Pan Kea Mi a jeho děti se s chutí pouští do rýže s masem a zeleninou, kterou jeho manželka připravila k večeři. Dvanáctiletá dcera vypráví, co se dnes naučila ve škole. Šestiletá sestra a dvacetiletý bratr stejně jako rodiče poslouchají, i když jsou zabraní do jídla. Už je po šesté hodině a během několika minut se stmívá. Pan Kea bere do ruky zapalovač a rozsvěcí světlo. Ještě před půl rokem by musel svítit generátorem, dnes už mu stačí jedno škrtnutí u plynové lampy. A příprava večeře by zřejmě také trvala delší dobu, protože by žena a děti musely obstarat dřevo na vaření, případně ho přes den koupit. Stejně jako většina obyvatel kambodžských vesnic ani tahle rodina nemá doma elektrický proud.

Teď ale mají domácí bioplynárnu, a to i díky penězům od českých dárců. Pan Kea Mi dostal peníze na část bioplynárny, zbytek si musel půjčit: „Spočítal jsem si, kolik by mě stálo dřevo na vaření a baterie a neváhal jsem. Viděl jsem bioplynárnu u souseda, který s ní byl velmi spokojený. Tvrdil, že nám zjednoduší život a měl pravdu,“ usmívá se muž. Podle rychlých propočtů ušetří jen za svícení z baterie 2 dolary měsíčně, za dřevo pak mnohonásobně víc. A to je pro rodinu hodně peněz. Pan Kea pracuje na stavbě a jeho žena se stará o domácnost. Jeho výdělek nepřesáhne 50 dolarů za měsíc a navíc není vůbec jistý – záleží na zakázkách.

Kromě úspor peněz a času ale bioplynárna přinesla i další výhody. Rodina posbírá trus od krávy a dvou prasat, který se v podzemní nádrži přemění nejen na bioplyn, ale i na velmi kvalitní přírodní hnojivo. „Zatímco manželka využívá plynový sporák a děti si po večerech můžou číst díky světlu, já asi nejvíc oceňuji na bioplynárně hnojivo. Dají se s ním hnojit velké plochy a je v podstatě zadarmo. Dost se tím zvýšila produkce zeleniny,“ říká. Dřív si pan Kea kupoval chemické hnojivo, které poškozuje zdraví i půdu. „Máme na bioplynárnu napojený i záchod,“ ukazuje muž. Tak se zlepšila i hygiena a sanitace, která je v mnohých oblastech Kambodži nedostatečná. Do vody na pití se běžné dostávají i výkaly domácích zvířat. I to vyřeší bioplynárna. „Určitě bych bioplynárnu doporučil dalším farmářům. Funguje to výborně!“ směje se Kea Mi.

Zázračná bioplynárna | Skutečný dárek
Zázračná bioplynárna | Skutečný dárek
Zázračná bioplynárna | Skutečný dárek