Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Záchodová stupátka pro Angolu

Děti v angolské vesnici Epakela neobyčejně ožily, když k nim jednoho dne dorazil džíp Člověka v tísni. Nevezl jim hračky, ale něco mnohem prozaičtějšího – záchodová stupátka. Přesto jsme děti neobvyklou zásilkou pobavili, jak se můžete přesvědčit na přiložených fotografiích. Delikátní zásilka je však pro místní velmi důležitá.

V podmínkách chudoby, která ve venkovských oblastech Angoly vládne, není pro většinu lidí běžné používat latríny. Jednak jsou pro ně velmi drahé stavební materiály, jednak je obtížné najít vhodné řemeslníky. Typickým „řešením“ jsou tedy improvizované jámy, do kterých však stéká dešťová voda a svoji funkci neplní. Častější však je, že místní záchody nemají vůbec.

„Velká část vodních zdrojů v Angole je kontaminována výkaly, což významně přispívá k šíření nemocí,“ říká Hugo Agostinho, šéf vodních a zdravotnických projektů Člověka v tísni v Angole. Praktikováním základních hygienických návyků a zlepšením přístupu k pitné vodě lze přitom spoustě zbytečných onemocnění nebo dokonce úmrtí předejít.

Naším cílem je místním ukázat, jak používání latrín může konkrétně zlepšit jejich život – uvědomí si, kolik peněz ušetří za léky, o kolik úrody přijdou, když pro nemoc nemohou pracovat na poli, nebo skutečnost, že díky nepoužívání latrín mají doma, v jídle či ve vodě exkrementy svých sousedů.

Speciální záchodová stupátka, která jsme rozdali v Epakele, jsou součástí širšího projektu, v rámci nějž Člověk v tísni školí obyvatele stovek vesnic, zdravotní dobrovolníky, učitele a žáky v pěti regionech provincie Bié v základech ochrany zdraví.

Epakela a s ní dvanáct dalších vesnic jako první docílily toho, že všichni jejich obyvatelé postavili a používají latríny. V těchto nejúspěšnějších vesnicích, které zároveň budou sloužit jako příklad pro ostatní, jsme rozdali zmíněná stupátka. Pomohou místním zlepšit postavené latríny, do kterých tak nebude pronikat povrchová voda. Zároveň taky lidi motivují starat se o své záchody a postupně je zlepšovat.

V roce 2012 jsme v Angole díky certifikátům Skutečného dárku rozdali celkem 677 záchodových stupátek ve 13 vesnicích.

 

(březen 2013)

 

 

Záchodová stupátka pro Angolu | Skutečný dárek

 

Záchodová stupátka pro Angolu | Skutečný dárek

 

Záchodová stupátka pro Angolu | Skutečný dárek