Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Tak daleko se chodí pro vodu, až se hodí kanystr

Ve venkovských oblastech Angoly je nemyslitelné, že by lidé měli přívod vody (natož vody pitné) až do domu. Většinou jen ve větších vesnicích existují pumpy, kde je možné vodu čerpat. Jde však o vodu neošetřenou, která není vhodná k pití. V horších případech musí lidé chodit pro vodu až třikrát denně několik kilometrů do vzdálených řek, které zároveň slouží jako napajedla pro dobytek, prádelna a koupelna.

Osmnáctiletá Imaculada Lucas (na fotce nahoře) spolupracuje jako dobrovolnice s Člověkem v tísni a pomáhá nám v provincii Bié bojovat s dětskou podvýživou. Pro vodu chodila až třikrát krát denně a to také proto, že ji neměla pořádně kde uskladnit, tak aby se ještě víc neznečistila. „Pro vodu jsem chodila jenom s lavorem,“ vysvětluje.

Imaculadě a dalším dobrovolníkům jsme rozdali dvacetilitrové kanystry. Cílem „dárku“ bylo jim ulehčit přenos vody a zároveň vysvětlit, jak by vodu měli ošetřovat, aby se dala bez problémů pít. V podmínkách, v nichž žijí, je jedinou možností převařování, proto společně s kanystrem také obdrželi hrnce. „Teď spoustu času a nachozených kilometrů ušetřím, protože mohu vodu na pití a vaření uskladnit v kanystru. Vydrží nám až dva dny,“ směje se spokojeně Imaculada.

Další z dobrovolnic je Gloria José. Tato matka sedmi dětí je jako dobrovolník nutričního programu Člověka v tísni velice váženou osobou ve vesnici. „Jdu příkladem ostatním, když večer převařuji vodu na druhý den, všichni se mně ptají proč? Vysvětluji jim, že vodu z řeky není dobré pít, že potom jsou moje děti nemocné. S Člověkem v tísni jsem se naučila opravdu hodně, dokáži léčit podvyživené děti a mám spoustu dalších rad pro své sousedy.“

(březen 2014)

Tak daleko se chodí pro vodu, až se hodí kanystr | Skutečný dárek

 

Tak daleko se chodí pro vodu, až se hodí kanystr | Skutečný dárek

 

Tak daleko se chodí pro vodu, až se hodí kanystr | Skutečný dárek

 

Člověk v tísni v Angole

V rámci nutričního programu Člověk v tísni na konci roku 2013 obdaroval 560 dobrovolníků, kteří společně s námi již rok bojují v provincii Bié proti dětské podvýživě. Dobrovolníci projevili zájem o prostředky, které by jim usnadnily přepravování a uskladňování vody. Díky podpoře Skutečného dárku bylo rozdáno celkem 560 kanystrů o objemu 23 litrů, 560 pětilitrových hrnců a 560 lavorů.