Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Škola je záchranným kruhem pro děti lapené v občanské válce

Škola je záchranným kruhem pro děti lapené v občanské válce

Konflikt v Sýrii probíhá už více než dva roky a jeho statistiky jsou pochmurné – boje si vyžádaly nejméně 80 000 obětí na životech. Téměř 7 milionů Syřanů potřebuje urgentní humanitární pomoc, více než 4 miliony se stalo uprchlíky ve vlastní zemi a dalších 1,4 milionu lidí opustilo Sýrii do jednoho z okolních států. Mezi nejohroženější v násilném konfliktu patří děti.

„Do školy jsem přestal chodit před 7 měsíci. Jen jsem seděl doma a bál se ostřelování,“ říká dvanáctiletý Nour z Aleppa na severu země. Podobně mluví mnoho jeho vrstevníků. V situaci, kdy všude kolem zuří boje, nesmí totiž většina dětí vycházet z domů a je tak bez jakékoliv možnosti alespoň na chvíli zapomenout na traumatizující realitu života ve válce.

Záchranou pro ně je znovuotevírání škol, které v nejpostiženějších oblastech nefungovaly mnoho měsíců kvůli špatné bezpečnostní situaci. Ne vždy je návrat do původní školy možný – řada budov byla srovnána se zemí nebo poškozena. Místní dobrovolníci tedy otevírají provizorní školy tam, kde je to jen trochu možné.Vybírají se bezpečná místa, kde nehrozí ostřelování. Často jde o sklepy domů nebo místní mešity.

Učí se v improvizovaných podmínkách. Dvanáctiletá Fatuma vzpomíná, že když začala v lednu 2013 znovu chodit do školy, vyučování probíhalo při svíčkách. „Mnohokrát jsme ani vůbec neviděli na tabuli,“ říká.

Člověk v tísni díky dárcům Skutečného dárku podpořil obnovení 6 škol v severosyrském Aleppu. 1620 místním dětem jsme do května 2013 rozdali balíčky se školními pomůckami. Jejich součástí jsou školní brašny, učebnice, sešity, psací potřeby a další nezbytné vybavení. 300 dětem jsme navíc taky poskytli oblečení. Průběžně od nás školáci dostávali svačiny (horké mléko nebo džus a sušenky).

Při předávání školních pomůcek jsme udělali radost desetiletému Ahmedovi ze školy Al-Harawi. Do nově obnovené školy chodil teprve týden a byl spokojený – už jen proto, že tu znovu potkal spoustu svých kamarádů. Nová aktovka, kterou dostal, je mnohem lepší než plastové tašky, v nichž nosil věci dříve. Nejvíce nadšený však byl z omalovánek.

Kromě pomoci dětem však Člověk v tísni myslel i na dobrovolníky, kteří ve školách vyučují. Učitele jsme podpořili finančními odměnami. Ty jsou sice menší než původní platy, umožňují ale zaopatřit základní potřeby jejich rodin a věnovat se naplno vyučování. Do května 2013 jsme takto pomohli 135 učitelům.

 

Škola je záchranným kruhem pro děti lapené v občanské válce | Skutečný dárek

 

Škola je záchranným kruhem pro děti lapené v občanské válce | Skutečný dárek

 

Škola je záchranným kruhem pro děti lapené v občanské válce | Skutečný dárek

 

Škola je záchranným kruhem pro děti lapené v občanské válce | Skutečný dárek

 

SOS Sýrie

Na pomoc obětem konfliktu v Sýrii jsme vyhlásili SOS sbírku. V oblastech na severu země, kam se dostává jen minimum humanitární pomoci, podporujeme nemocnice, dodáváme potraviny, léky nebo oblečení. Více informací se dozvíte na našem webu.