Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Ráno u vrtu

Tak takhle to vypadá ráno u jednoho z vrtů, který jsme v Etiopii opravili. Dlouhé fronty lidí. Všichni tu jsou za stejným cílem– získat aspoň trochu vody pro svoji rodinu. Vědí, že na ně přijde řada až za několik hodin, přesto se však usmívají. Veřejná studna je vždy místem setkávání pro lidi z širokého okolí.

Ráno u vrtu | Skutečný dárek

O vrt se stará skupinka místních lidí, říkají si vodní komise. Mají na starost, aby bylo dost vody pro všechny. Za každý kanystr se platí drobná částka, symbolická natolik, aby nezruinovala rozpočty zdejších chudých rodin, ale zároveň dostatečná na to, aby v případě poruchy měli místní dost prostředků na opravu.

Ráno u vrtu | Skutečný dárek

Žluté kanystry jsou symbolem etiopského venkova. Má je tu prakticky každá rodina. Pětičlenná rodina potřebuje na den asi tři takové kanystry, každý o objemu 20 litrů. 
 

Ráno u vrtu | Skutečný dárek

Vodu však nepotřebují jen lidé, ale i hospodářská zvířata. Proto se u veřejných vrtů mísí lidé a jejich dobytek. Během dlouhých období sucha se stává, že zvířata kvůli nedostatku vodu umírají a rodiny pak trpí hlady.

Ráno u vrtu | Skutečný dárek

Dnes je však vody dost a tak všichni lidé naplnili své kanystry a vydali se zpátky domů. Cesta je to dlouhá. Čím méně je v okolí funkčních vrtů, tím delší vzdálenosti musí ženy a děti (kteří se většinou o vodu v Etiopii starají) urazit, aby doplnili rodiné zásoby.

Ráno u vrtu | Skutečný dárek

fotografie od Petry Vránové, šéfky mise v Etiopii

Člověk v tísni každý rok opraví v Etiopii několik studen. Naposledy Skutečný dárek podpořil opravu vodního zdroje Woteta poblíž Alaby. Na tomto hlubinném vrtu je závislých téměř 12 000 lidí ze tří okolních obcí. Jeho opětovné zprovoznění bylo dobrou zprávou pro všechny místní. Když vrt nefungoval, mnozí trávili každý den až osm hodin sháněním pitné vody pro své domácnosti