Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

První porod mladé Alfonsine

Alfonsine Byenda chytne do rukou pantofli, houpá ji a k tomu zpívá v jazyce etnika Rega ukolébavku. Prosí v ní Boha, aby ochraňoval jejího čerstvě narozeného syna Kitembu. Ten právě odpočívá pod moskytiérou v posteli, zatímco jeho matka sedí před nemocničním domkem a nechává si od další rodičky vylepšovat účes. V sedmnácti je to její první dítě. Vychovávat ho bude společně s rodiči, ale bohužel ne doma.

Alfonsine žije v konžské provincii Jižní Kivu. Kvůli bojům mezi místními milicemi musela utéct ze své vesnice. Žije bez střechy nad hlavou a neví, co dál. Kde sežene prostředky na synovu výchovu? „Bůh se postará,” říká jen.

Alespoň s tím, jak porodit syna, se nemusela trápit. Díky pomoci Člověka v tísni mají matky, které v oblasti kolem Lulingu musely kvůli válce ze svých domovů uprchnout, porody zdarma. Alfonsine tedy místo porodu někde na ulici, navštívila zdravotní středisko, kde se o ni postarali.

Spartánskost vybavení, omlácené porodní křeslo a to, že na sál občas nakoukne slepice, by leckterou českou rodičku zhrozily, ale pro Konžanky je to luxus ve srovnání s běžnou alternativou – porody v chýších na hliněné podlaze. Ty se provádí v naprosto nevyhovujících hygienických podmínkách, navíc porodní báby sice mají zkušenosti, nemají však možnost v případě komplikací šanci zabránit úmrtí ženy, či dítěte.

Díky podpoře Člověka v tísni chodí nastávající maminky do zdravotních center na předporodní vyšetření, kde proškolení zdravotníci mohou obtíže dopředu odhalit. Žena pak ví, že musí do nemocnice podstoupit císařský řez. Doktoři i zdravotníci se shodují, že výsledkem je výrazné snížení úmrtnosti rodiček i novorozenců.

První porod mladé Alfonsine | Skutečný dárek

 

První porod mladé Alfonsine | Skutečný dárek

 

První porod mladé Alfonsine | Skutečný dárek

Člověk v tísni v Kongu

Celkem spolupracujeme s téměř 50 zdravotními středisky v provincii Jižní Kivu. Situace v této nepokoji zmítané oblasti je tristní. Například v rozlehlé zóně Lulingu se 150 000 obyvatel pracuje jen 5 doktorů. Ve většině zdravotnických zařízení tak pracují jen zdravotní sestry a bratři. Cílem našeho působení v Kongu je učinit zdravotní péči maximálně dostupnou většině obyvatel. Vnitřní uprchlíci nebo ženy, které se staly obětí sexuálního násilí, tak mají v námi podporovaných centrech péči zcela zdarma, ostatní mají ošetření dotované – za ošetření dítěte včetně léků platí v přepočtu jeden dolar.

Do zdravotních středisek dodáváme léky a zdravotnický materiál, poskytujeme školení personálu a přispíváme na jejich provoz.