Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Ovčí odměna

Když přijíždíme do vesnice Dulecha Teberako, místní děti se s povykem srocují kolem auta v napjatém očekávání. Obec dnes čeká velká událost. Místním farmářům totiž Člověk v tísni přiveze celkem 45 ovcí. O zvířata se budou lidé z vesnice starat společně a jejich vlnu, sýr nebo maso použijí, aby trochu vylepšili své skromné rozpočty.

S Teberakem Člověk v tísni dlouhodobě spolupracuje. Na začátku místní zemědělce a farmáře trápilo hlavně sucho a všudypřítomná eroze půdy. Vesnice totiž leží na úbočí téměř holého svahu. „V období dešťů vodě nestojí nic v cestě a odnáší s sebou veškerou hlínu z našich polí.“ vysvětluje dvaatřicetiletý Mathios Hewiso. Lidem z vesnice jsme ukázali, jak si s tím poradit. V Dulecha Teberaku pak sami postavili protierozní terasy, začali sázet stromky, které pomohou krajině zadržovat vodu, a dosud zelené plochy chrání před spásáním dobytkem.

„Díky těmto opatřením se vesnici podařilo erozi zastavit. Ovce, které dnes přivážíme, dáváme místním lidem jako odměnu za to, že byli tak úspěšní. Zvířata pro ně jsou důležitým zdrojem obživy, jsou šancí, jak se vymanit z osidel extrémní chudoby,“ vysvětluje Tesfaye Regassa, vedoucí projektu Člověka v tísni v Etiopii zaměřeného na udržitelnou správu přírodních zdrojů.

Když dorazí nákladní vůz se zvířaty, na tvářích většiny přihlížejících venkovanů je vidět radost. Za deset minut je hotovo a 40 ovcí společně s 5 berany se spokojeně pase na nedaleké louce. Mathios Hewiso bere jednu ovci do náručí a ochotně nám pózuje. „Chtěl bych poděkovat Člověku v tísni za to, že jste naší vesnici tolik pomohli,“ říká, když se loučíme.

 

Ovčí odměna | Skutečný dárek