Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Na bezpečný porod se mohou spolehnout i ohrožené ženy v DR Kongo

Poslední týdny těhotenství strávila na útěku. Florence Hamuli z Demokratické republiky Kongo má už dvě děti. Když čekala třetí, ztratila manžela, dům i celý majetek během bojů mezi ozbrojenými skupinami v oblasti Bijombo. Putovala dva dny pěšky a pak našla hostitelskou rodinu. Byla jsem zoufalá a nevěděla jsem, co si jako těhotná počít, protože mi bylo jasné, že si nebudu moct dovolit zaplatit za zdravotní péči, až přijde den porodu,” vypráví.

Na bezpečný porod se mohou spolehnout i ohrožené ženy v DR Kongo | Skutečný dárek

ilustrační foto

Během čtyř měsíců uprchlo z provincie Kivu kvůli mezietnickým konfliktům přes 40 tisíc lidí. Utíkají před vražděním, sexuálním násilím nebo pálením domů. Některá zdravotnická střediska jsou zničena nebo uzavřena, i zdravotníci se bojí o život a nemocnice opouštějí. Těhotné ženy jsou ale ochotné ujít dlouhou cestu, aby nemusely rodit v buši a čelit tak infekci a dalším komplikacím.

„Přišla jsem do zdravotnického centra a za pomoci personálu, který byl do projektu zapojen, jsem porodila své dítě. Dozvěděla jsem se o výhodách kojení a zdravotníci mi také řekli, ať s miminkem přijdu, kdyby bylo nemocné nebo kdyby nastaly nějaké komplikace. Všechny tyto rady jsem si vzala k srdci,” uzavírá Hamuli.