Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Úvod

Člověk v tísni, o.p.s. Menu

Na bezpečný porod se mohou spolehnout i ohrožené ženy v DR Kongo

Poslední týdny těhotenství strávila na útěku. Florence Hamuli z Demokratické republiky Kongo má už dvě děti. Když čekala třetí, ztratila manžela, dům i celý majetek během bojů mezi ozbrojenými skupinami v oblasti Bijombo. Putovala dva dny pěšky a pak našla hostitelskou rodinu. Byla jsem zoufalá a nevěděla jsem, co si jako těhotná počít, protože mi bylo jasné, že si nebudu moct dovolit zaplatit za zdravotní péči, až přijde den porodu,” vypráví.

Během čtyř měsíců uprchlo z provincie Kivu kvůli mezietnickým konfliktům přes 40 tisíc lidí. Utíkají před vražděním, sexuálním násilím nebo pálením domů. Některá zdravotnická střediska jsou zničena nebo uzavřena, i zdravotníci se bojí o život a nemocnice opouštějí. Těhotné ženy jsou ale ochotné ujít dlouhou cestu, aby nemusely rodit v buši a čelit tak infekci a dalším komplikacím.

„Přišla jsem do zdravotnického centra a za pomoci personálu, který byl do projektu zapojen, jsem porodila své dítě. Dozvěděla jsem se o výhodách kojení a zdravotníci mi také řekli, ať s miminkem přijdu, kdyby bylo nemocné nebo kdyby nastaly nějaké komplikace. Všechny tyto rady jsem si vzala k srdci,” uzavírá Hamuli.