Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Dobrá voda pro kambodžskou rodinu stojí 250 korun

Vesnici Sdey Balech, stejně jako mnoho dalších v provincii Kampong Chhnang v centrální Kambodži, postihly loni na podzim ničivé povodně. Vydatný déšť rozvodnil řeku Tonle Sap a úroda na polích i domy 174 rodin ve vesnici se rázem ocitly pod vodou. Nepříznivá situace donutila místní rodiny půjčovat si za vysoký úrok jen proto, aby měly kde spát a čím nakrmit svoje děti.

Hong Phalla je 46-letá vdova z vesnice Sdey Balech, která se o svých šest dětí stará sama. V období dešťů chodívá chytat ryby k řece. Ona i její děti byly zvyklé z řeky a místních zavlažovacích kanálů pravidelně pít. Špatná voda jim však způsobovala střevní potíže a děti byly často nemocné. Opakovaná léčení v blízkém zdravotnickém centru stála paní Hong mnoho peněz, které si musela půjčovat.

Letos v srpnu se na ni usmálo štěstí, když její rodina dostala od zaměstnanců Člověka v tísni keramický vodní filtr. „Jsem velmi šťastná. Voda z filtru nám chutná a moje děti už nebývají nemocné,“ říká paní Hong o dva měsíce později.

Paní Seng Mouen, také vdova se dvěma dětmi, pochází z vesnice O’tumpor. Zde Člověk v tísni rozdal 22 vodních filtrů nejchudším rodinám. Aby uživila děti, vaří a prodává paní Seng nudlovou polévku lidem v okolí. Tato aktivita jí zabere téměř celý den a už nezbývá čas, aby chodila pro vodu ke vzdálenějším bezpečnějším zdrojům. Proto její děti i ona pijí špinavou vodu z nedalekého rybníku, kterou si nemohou převařit. Topné dříví by si totiž paní Seng musela koupit a na to už jí denní příjmy nestačí.

Když paní Seng dostala v srpnu vodní filtr, byla velmi vděčná. Po měsíci nám sděluje: „Filtrovaná voda je čistá, mnohem chutnější a já ušetřím za léky, protože děti už nejsou tolik nemocné.“

 

 

 

Dobrá voda pro kambodžskou rodinu stojí 250 korun | Skutečný dárek

 

 

Dobrá voda pro kambodžskou rodinu stojí 250 korun | Skutečný dárek

 

Dobrá voda pro kambodžskou rodinu stojí 250 korun | Skutečný dárek

 

Člověk v tísni, který v provincii působí už od roku 2010, lidem ihned po povodních poskytl také hygienické balíčky, čistil a opravoval studně a očkoval dobytek, který je pro vesnické obyvatele nepostradatelný.

Díky dárcům Skutečného dárku jsme zde rozdali 87 praktických vodních filtrů za cenu 250 Kč/kus. Celkově (také díky příspěvkům od UNICEF) už jsme v Kambodži rozdali 600 těchto zařízení s jednoduchým principem ovládání a snadným užitím.