Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Děti dřív chodily na záchod do přírody

S hygienou je to ve venkovských oblastech Konga problematické. Lidé zde zpravidla nemají přístup k záchodům a potřebu běžně vykonávají v přírodě. To však vede často k roznášení nebezpečných nemocí a kontaminaci pitné vody. Lidem schází povědomí o základních hygienických pravidlech.

Člověk v tísni proto spolupracuje se dvěma školami v oblasti Kitutu. Učitelům i dětem vysvětlujeme, jak je důležité dodržovat základy hygieny. Součástí této snahy byla také stavba latrín. První je dostala škola v Kaboge, kde jsme záchody postavili spolu se školní budovou před dvěma lety. Letos pak latríny dostala díky dárcům Skutečného dárku také škola ve vesnici Kitumba. Navštívili jsme Kaboge, abychom se podívali, jak to na místě vypadá dnes.

Bita Bulambo je ředitelem školy a na fotografii nám ukazuje, jak jeho škola vypadala před příchodem Člověka v tísni. „Před dvěma roky na stejném místě stála budova pouze z hlíny,“ říká a vzpomíná na to, jak se škola rozpadala s každou sezonou dešťů. Člověk v tísni tu ve spolupráci s komunitou, která sehnala písek a kameny, postavil novou školní budovu z cihel a s ní i blok šesti zděných latrín.

Pan ředitel nám je ochotně ukazuje. Vpravo chodí dívky, vlevo chlapci. Opodál stojí ještě další dva záchody, které kantoři používají pro sebe. „Dříve jsme tu měli latrínu jen jednu, ale byla v moc špatném stavu. Tak hrozném, že děti tam nechtěly chodit a radši si odskočily do přírody,“ popisuje Bulambo stav před dvěma roky.

To dnes už neplatí. Žáci nejenže používají latríny, ale už také vědí, že si po jejich použití mají umýt ruce. Dělají to už téměř automaticky, což je velký úspěch.

K umývání slouží dešťová voda nachytaná do barelu. A jak jsou toalety udržovány v čistotě, když tu nemají uklízečky? „Školáci jsou rozděleni na skupiny. Jedni uklízí ve třídě a druzí latríny. A další týden si to prohodí,“ objasňuje ředitel na začátku školního roku.

Díky dárcům Skutečného dárku Člověk v tísni letos vybavil blokem 6 latrín také druhou školu ve vesnici Kitumba. „Společně se záchody jsme pro místní žáky a učitele nainstalovali systém na zachytávání dešťové vody a poskytli barely na umývání rukou,“ říká Dana Plavcová, koordinátorka afrických programů Člověka v tísni.

Učitelé a žáci již dříve dostali školení o tom, jak si správně mýt ruce a dodržovat hygienu. „Průjmová onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí dětí v Kongu. Od nově postavených latrín čekáme, že ve škole pomohou udržet zdravé a čisté prostředí, které zabrání právě šíření chorob způsobených nečistotou,“ uzavírá Plavcová s tím, že bude skvělé, když děti předají naučené dovednosti také svým rodičům.

 

(listopad 2013)

 

 

 

Děti dřív chodily na záchod do přírody | Skutečný dárek

 

Děti dřív chodily na záchod do přírody | Skutečný dárek

 

Děti dřív chodily na záchod do přírody | Skutečný dárek