Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Dar z nebes

Paní Tsiala je energická šestačtyřicetiletá žena. Po studiích ekonomie v Abcházii se přestěhovala zpět do rodného kraje distriktu Zugdidi, do vesnice Koki, kde žije se svým manželem a dvěma dětmi. Tato žena si v životě zažila své. Stejně jako další vnitřní uprchlíci po Abcházsko-gruzínském konfliktu z 90.let to v Gruzii neměla a stále nemá vůbec jednoduché. Mnozí zemi opustili a ti, kteří se rozhodli zůstat, jsou vděční za jakoukoliv příležitostnou práci. Paní Tsiala svůj osud bere pragmaticky. Při výchově dětí vypomáhala za malý plat v domácnostech, nyní pracuje v místní škole. Rodina žije v malém, avšak útulném domě, který si vlastními silami opravili.

O programu mikrograntů, pomocí kterých umožňuje Člověk v tísni vznik nových drobných živností chudým domácnostem, se paní Tsiala dozvěděla od známých. Nezaváhala ani na minutu a rozhodla se zkusit štěstí. Sepsala krátký projektový plán na chov dobytka, se kterým už měla zkušenosti ze svého dětství. Její projekt jsme vyhodnotili jako jeden z nejlepších podaných.

Rozhodnutí o podpoře jejího mikropodniku připadalo paní Tsiale jako dar z nebes. Díky lidem z České republiky, kteří si zakoupili certifikát Skutečného dárku, tento rok dostala paní Tsiala a její rodina, společně se třemi dalšími, dvě březí krávy jako základ pro své podnikání. Ihned pro ně se svou rodinou připravila malý přístřešek, ale do budoucna plánuje tato drobná žena s manželem a jejími dospívajícími dětmi stání rozšířit, stejně jako jejich živnost. Na oplátku zařídí v místní škole hrací koutek pro pětileté děti, aby z jejího daru měla prospěch celá komunita.

Dar z nebes | Skutečný dárek
.

 

Dar z nebes | Skutečný dárek
.

 

Dar z nebes | Skutečný dárek
.

Člověk v tísni v Gruzii

Člověk v tísni v Gruzii reaguje na aktuální potřeby rozvoje zemědělství na zdejším venkově. Právě zemědělská aktivita je, zejména z důvodu nedostatku jiných pracovních příležitostí, častým zdrojem obživy pro obyvatele gruzínského venkova.

Člověk v tísni zde umožňuje,pomocí příspěvků, vznik nových drobných živností nebo zemědělského družstva. Díky školením získávají účastníci nové znalosti o vedení živnosti i nových technologiích. Velmi se osvědčuje model pomoci, kdy podporovaní lidé vracejí 50% peněz zpět. Částka se potom použije ve prospěch obce, např. na opravu venkovské ambulance nebo vybavení mateřské školky.