Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

„Bála jsem se o svůj život,” říká Kefyalch. Dívkám jako ona pomáháme bránit se proti násilí

Genderově podmíněné násilí je v Etiopii dlouhodobě vážný problém. 28 % etiopských žen se za svůj život setkalo s násilím ze strany svého intimního partnera. I přesto, že v zemi pachatelům za znásilnění hrozí až 20 let ve vězení, násilným chováním muže vůči partnerce se soudy zabývají jen výjimečně.  

Dětské sňatky jsou v Etiopii velmi časté 

Vliv na alarmující statistiky má to, že dívky se v Etiopii vdávají velmi mladé. Čtyři z deseti žen se vdají před dovršením dospělosti, téměř polovině z nich je v době sňatku méně než patnáct let. Provdané ženy chodí jen zřídka do školy, nemají tak možnost se vzdělávat ani se dozvědět o vlastních právech. 

Skutečný dárek. „Bála jsem se o svůj život,” říká Kefyalch. Dívkám jako ona pomáháme bránit se proti násilí

© Mihiret Wasihun Teklu

Kefyalch Miju žije v oblasti Gedeo na jihu Etiopie. Před dvěma lety se ve své vesnici setkala s genderově podmíněným násilím. „Toho muže jsem poznala před dvěma lety. Spěchala jsem, abych nepřišla pozdě do školy. Z ničeho nic se objevil na cestě a zastavil mě. Nikdy předtím jsem ho neviděla a snažila jsem se odejít, ale stiskl mi ruku tak pevně, že jsem se sotva mohla pohnout. Řekl, že si ho musím vzít za muže a pokud tak neudělám dobrovolně, tak mne unese z naší vesnice. V okolí nebyl nikdo, kdo by mi pomohl. Muž nakonec zmizel. Úplně jsem ztuhla strachy,” vzpomíná. 

O násilí se bála mluvit 

Po incidentu Kefyalch pochopila, že ve své vesnici už není v bezpečí. Muž jí i nadále vyhrožoval, a dokonce se ji pokusil znásilnit. Kvůli situaci musela i odejít ze školy. Stejně jako mnoho dalších dívek, i ona se bála svěřit rodině a přátelům. Dívky se obvykle bojí násilí ohlásit, protože mají obavy o svou budoucnost a strach z hanby. Ve vesnicích navíc často nejsou dostupné potřebné služby a podpora.  

V případě Kefyalch proto násilí pokračovalo celý měsíc, než se rozhodla svěřit rodině. „Bála jsem se o svůj život,” říká. Její otec s pomocí školy vše nahlásil místním orgánům. Kefyalch tak získala nejen podporu své rodiny a školy, ale i místních žen a dívek. Díky obnovené sebedůvěře se znovu zapsala do školy. Po muži začala pátrat policie, a on z vesnice utekl. 

Dívkám nabízíme vzdělání i bezpečný prostor 

Člověk v tísni zranitelným dívkám dává šanci na vzdělání a poskytuje jim bezpečné útočiště. Do projektu byla už v době incidentu zapojená i Kefyalch. Spolu se svými spolužačkami ve věku od 14 do 18 let chodila do školy, kde se učila číst, psát a počítat. Součástí projektu jsou také takzvané dívčí kluby, kde se studentky dozví informace o menstruaci, hygieně a rovnosti pohlaví.  

Dívky získávají také informace o tom, jak nahlásit násilí, ať už se děje přímo jim, nebo dívkám v jejich okolí. Využít mohou bezplatnou linku pomoci, anonymní schránku ve škole nebo mohou situaci ohlásit pověřené osobě. Člověk v tísni navíc spolupracuje s místní policií, službami na podporu žen a dětí a dalšími vládními orgány, které dívkám v nebezpečí pomáhají.  

Kefyalch už program vzdělávání starších dívek dokončila. Nyní se ve skupině schází s dalšími absolventkami kurzu, získává základní finanční gramotnost a učí se zacházet s penězi. Se spolužačkami se navíc navzájem podporují v otevření drobného podnikání. S ohlášením násilí by teď už tolik neváhala. „Kdybych si neřekla o pomoc, tak by mě zabil. Všem dívkám doporučuji nahlásit jakékoliv hrubé jednání, které se jim děje,” říká.