Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Akhlima už umí číst a psát

15letá Akhlima žije v oblasti Terai v Nepálu. Dívky se zde běžně vdávají velmi mladé a jejich vyhlídky do budoucna jsou omezené. Podobně jako mnoho dívek v jižním Nepálu předčasně ukončila školní docházku, zčásti i proto, že žije se zdravotním postižením. Před 10 měsíci se Akhlima provdala a čeká ji slavnost Gauny, po které obvykle následuje stěhování k manželovi domů. Většina předčasně provdaných žen v Nepálu už nikdy nezíská příležitost ani přístup ke vzdělání – neumějí vůbec nebo téměř vůbec číst a počítat a neznají svá práva. Nevědí také téměř nic o rovnosti, sexualitě a chybí jim životní dovednosti.

„O číslech a abecedě jsem neměla ani ponětí, dělala jsem domácí práce. Někdy se cítím špatně, protože nezvládnu dělat práci pořádně,” svěřuje se Akhlima. Její tatínek jí přihlásil do speciálního vzdělávání pro dívky, které předčasně ukončily školní docházku. Díky projektu realizovaném Člověkem v tísni se tyto dívky naučí číst, psát, počítat, získají životní dovednosti a důležité informace. 

Akhlima nyní dochází do komunitního vzdělávacího centra společně s 20 dalšími dívkami z její vesnice. „Můj manžel ví o mé účasti na tomto programu a podporuje mě v tom. Získala jsem tu nové přátele a mít přátele znamená být šťastnější. Cítím se tu spokojená,” říká Akhlima.

Akhlima už umí číst a psát | Skutečný dárek

„Umím číst a psát podle knížek. V něco takového jsem nikdy ani nedoufala,” vysvětluje. Akhliminy rodiče jsou šťastni, když vidí, že jejich dcera se věnuje vzdělání i přesto, že je vdaná a žije s tělesným postižením. Z pěti dcer je první, která se naučila psát a orientuje se v abecedě a číslech. „Vzdělání je nejdůležitější, jen tak lze získat sebevědomí a nezávislost. Když máte vzdělání, získáte práci. Jak bych mohl nebýt šťastný, když se má dcera vzdělává?” říká její otec. 

Akhlima rodiče požádala o odložení slavnosti Gauny a stěhování k manželovi ještě o nějaký čas. Její požadavek ji stál obrovské odhodlání, zvítězit nad přísnými společenskými pravidly není snadné. Nakonec však rodiče i její manžel souhlasili. Dalším Akhlimininým krokem má nyní být kurz odborného vzdělání v rámci projektu.

„V komunitním vzdělávacím centru se postupně učím a vzdělávám. Přemýšlela jsem o kurzu zaměřeném na odborné dovednosti, abych pak mohla získat nějakou kvalifikovanou práci, třeba jako krejčová,” říká Akhlima. Akhlimin příběh je důkazem, že vzdělání dokáže změnit myšlení lidí a vytváří smysl pro seberealizaci a odpovědnost. V tomto případě Akhliminino odhodlání zvítězilo nad nepřízní osudu v podobě zakořeněných společenských norem.