Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Adélka překonala svůj strach ze školy

Devítiletou Adélku podporujeme od ledna 2021. V té době nastoupila její matka na výkon trestu a Áďa se s otcem a dvěma sourozenci přestěhovali do jiného kraje. To vše se negativně podepsalo na jejích výsledcích ve škole. Přestala zvládat distanční výuku, nedělala domácí úkoly a značně se zhoršovala. „Podle její paní učitelky se občas stává, že po vyvolání zamrzne i přesto, že zná odpověď. Stydí se odpovídat na kameru,” říká naše pracovnice Karolína Loskotová, která se Ádě věnovala.

Dívku jsme začali dvakrát týdně ve dvouhodinových blocích intenzivně doučovat, aby co nejdříve dohnala zameškanou látku. Na hodinách se ukázalo, že Adélka je paralyzovaná objemem učiva a má strach se do něj vůbec pustit. Doučování jsme tedy začali pozvolna, aby se její obavy ještě neprohloubily.

Adélka překonala svůj strach ze školy | Skutečný dárek

ilustrační foto

„Postupně se prolomily ledy, začala mě brát jako kamarádku spíš než jako paní učitelku. Naučila se, že případné chyby se dají opravit a že je lepší udělat chybu než úkol vůbec neudělat. Častým čtením se také zlepšil její projev. Paní učitelka ji před spolužáky pochválila, což jí zvedlo sebevědomí,” popisuje pokrok Karolína Loskotová. Do výuky se snažila zařadit i různé hry a pauzy, aby měla Adélka motivaci v učení pokračovat.

To se opravdu povedlo, protože Áďa začala sama ve volném čase číst knihy a vyplňovat pracovní listy navíc, aby se co nejvíce zlepšila. Do konce školního roku tak stihla dodělat všechny úkoly, zlepšila si známku z češtiny a s malou pomocí udělala dva referáty navíc. Přes prázdniny se zapojila do našich letních aktivit a v tomto školním roce naše spolupráce pokračuje.