Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Sýrii (2013)

Rozdané dárky:

  • 7 995 balíčků kojenecké výživy pro 2 933 dětí do 2 let

  • školní balíček s pomůckami pro 1 020 žáků, svačinové balíčky a vybavení školní kuchyně pro 6 škol, podpora 137 učitelů

  • 4 palivové generátory, palivo do generátorů pro 6 škol

 

Sýrie je od jara 2011 paralyzovaná neustávajícími boji, které si dosud podle OSN vyžádaly více než 100 000 potvrzených obětí na životech. Každý třetí Syřan na útěku před násilím opustil svůj domov. Dvěma milionům lidí se podařilo uprchnout do zahraničí, více než 4 miliony se ale staly vnitřními uprchlíky. Přežívají ve školách, hostitelských rodinách nebo jiných improvizovaných úkrytech. Situace je kritická především na severu Sýrie, z většiny ovládaném opoziční armádou, kam se mezinárodní humanitární pomoc z Damašku dostává v naprosto mizivém množství.

Díky dárcům Skutečného dárku mohl Člověk v tísni podpořit matky s malými dětmi, kterým jsme rozdávali kojeneckou výživu. Podpořili jsme také šest škol v Aleppu a umožnili tak některým dětem usednout zpátky do lavic a alespoň na chvilku zapomenout na hrůzy války.

ZDRAVÍ

Až polovina syrských matek nedostatečně kojí a zároveň zde není dostatek potravin pro přikrmování dětí. V zemi tak roste počet podvyživených dětí. Nutriční kojenecká strava patří mezi nejvíce žádanou pomoc hned vedle jídla a zdravotní péče.

V provinciích Aleppo, Idlib a Homs jsme únoru až dubnu 2013 rozdali díky dárcům Skutečného dárku celkem 7 995 kusů kojenecké výživy Babelac, která pomohla 2 933 dětem z ohrožených rodin.

Distribuovaná sušená kojenecká směs byla rozdávána ve 3 typech podle věku dítěte a šlo vždy o půlměsíční nebo měsíční dávku. Protože v mnoha oblastech není dostupná pitná voda, sušené mléko doprovázel většinou také příděl balené pitné vody k přípravě kojenecké směsi (nehrazeno ze Skutečného dárku). Spolu s balíčky byly matky poučeny o přípravě kojenecké směsi a nabádali jsme je, aby nadále a více kojily.

ŠKOLSTVÍ

V situaci, kdy všude kolem zuří boje, nesmí většina syrských dětí vycházet z domů, a je tak bez jakékoliv možnosti alespoň na chvíli zapomenout na traumatizující realitu života ve válce. Záchranou je pro ně znovuotevírání škol, které v nejpostiženějších oblastech nefungovaly mnoho měsíců kvůli špatné bezpečnostní situaci.

Díky dárcům Skutečného dárku jsme v Aleppu podpořili 6 provizorních škol (4 v původních školních budovách, 2 v mešitách jakožto náhradních a relativně bezpečných prostorách), které navštěvuje 2 000 dětí a působí zde 137 učitelů-dobrovolníků. Podporované školy byly jediné, které v daných čtvrtích Aleppa fungovaly. Provizorně je z vlastní iniciativy zřídili učitelé-dobrovolníci a rodiče dětí ve spolupráci s místními samosprávami. Školy jsme opakovaně navštěvovali a ověřili tak jejich fungování.

Dětem, které ve školách neměly vlastní pomůcky, jsme poskytli školní tašky se sešity, tužkami a dalšími pomůckami. Celkem jsme takto podpořili 1 020 žáků.

V období od ledna do dubna jsme do škol dvakrát týdně dodávali svačinu pro děti. V zimě šlo např. o teplé mléko a sušenky, od jara děti dostávaly ovocnou šťávu a ovoce. Každý týden jsme takto rozdali 4 000 balíčků pro 2 000 dětí. Také jsme pomohli vybavit školní kuchyně, aby si školy mohly připravovat další jídlo samy.

Školy jsme vybavili generátory a podporovali je benzínem ke svícení. Elektřina zde totiž nefunguje a děti se často učily při svíčkách.

137 učitelům jsme poskytli příspěvek na zajištění základních potřeb pro své rodiny.

Podpora 6 škol v Aleppu, uskutečněná díky dárcům Skutečného dárku, byla natolik úspěšná, že se podařilo získat financování na rozšířenou podporu 16 škol v Aleppu do konce roku 2013 od partnerské organizace WHH.

Člověk v tísni v Sýrii 2013 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Sýrii 2013 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Sýrii 2013 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Sýrii 2013 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Sýrii 2013 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Sýrii 2013 | Skutečný dárek