Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Jižním Súdánu (2013)

Rozdané dárky:

  • 800 koz pro 200 rodin, pomůcky na rybaření pro 100 rybářů

  • semena rostlin pro 256 zemědělců, sady zemědělského náčiní a osiva pro 200 rodin a 10 válečných veteránů

  • 250 sad zemědělského nářadí, 10 pluhů, 11 drtiček plodin

 

Člověk v tísni se v říjnu 2012 rozhodl zapojit do jedné z nejtěžších humanitárních krizí v Africe a otevřel novou misi v Jižním Súdánu. Do země, která vyhlásila nezávislost teprve před dvěma lety, se z válkou vynuceného exilu vrátily odhadem až 2 miliony lidí a nová mise se proto zaměřuje hlavně na podporu navrátilců. Velká část z nich se domů vrací po dvaceti letech strávených většinou v některé ze sousedních zemí. Tito lidé ztratili střechu nad hlavou a potýkají se s existenčními problémy.

Díky dárcům Skutečného dárku mohl Člověk v tísni rozdávat místním lidem zvířata, osivo a pomůcky nezbytné k zajištění základní obživy.

OBŽIVA

Člověk v tísni pomáhal v roce 2013 ve dvou oblastech.

Na severu u hranic se Súdánem jsme pracovali s místními komunitami v celkem 20 vesnicích. Zaměřovali jsme se na chudé a ohrožené obyvatele, mnozí z nich byli právě navrátilci. 257 žen jsme podpořili v pěstování zeleniny na malých zahrádkách. Dostaly potřebné farmářské náčiní a 10 druhů osiva. Deseti farmářům, kteří vlastní voly, jsme poskytli pluhy. Umožní jim lépe obdělávat svá pole. Stádo celkem 800 koz, letošní největší distribuci těchto zvířat ze Skutečného dárku, jsme rozdali mezi 200 domácností. Polovinu z příjemců této pomoci tvořili navrátilci. Darované kozy by měly sloužit především k produkci mléka a dalšímu rozmnožení stád. 100 místních lidí, kteří mají zkušenosti s rybařením, od nás dostalo potřebné rybářské náčiní. 11 zemědělcům jsme darovali drtičku plodin, která jim umožní zvýšit produkci a rozjet tak vlastní podnikání.

Na jihu země, poblíž hlavního města Juby, Člověk v tísni působil v uprchlickém táboře ve vesnici Kuda, kam se soustředí právě lidé navrátivší se do Jižního Súdánu z exilu. Lidé zde se nacházejí ve velmi obtížné situaci, často bez zásob jídla, přístupu ke zdravotní péči a bez příležitostí k nalezení zaměstnání či jiného způsobu obživy. Člověk v tísni v Kudě díky Klubu přátel provozuje provizorní zdravotnické centrum. Z prostředků Skutečného dárku jsme navíc rozdali zemědělské náčiní a osivo pro celkem 200 rodin (150 rodin navrátilců a 50 chudých místních rodin). Podpořili jsme také 10 válečných veteránů, kteří si založili zeleninovou zahrádku u břehu řeky Nil.

Člověk v tísni v Jižním Súdánu 2013 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Jižním Súdánu 2013 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Jižním Súdánu 2013 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Jižním Súdánu 2013 | Skutečný dárek