Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni na Srí Lance (2010)

Rozdané dárky: 67 krav, 5 000 slepic a kuřat, 212 koz, 5 363 sazenic stromů a 19 šicích strojů.

Společnost Člověk v tísni začala na Srí Lance pracovat v lednu 2005, krátce poté, co zemi zasáhla vlna tsunami. V posledních měsících se zaměřujeme na pomoc lidem, kteří se po válce mezi tamilskými tygry a vládou vracejí do svých vesnic a snaží se začít nový život. Bohužel navrátilci často nacházejí své domy zničené. Zároveň přišli o stáda dobytka, která před konfliktem pěstovali.

Lidem vracejícím se do svých domovů jsme proto po podrobném průzkumu jejich potřeb rozdali více než 5 000 sazenic stromů (výběr ze 6 druhů sazenic: kokosová palma, mango, guáva, papaya, limetka, granátové jablko) a pomáhali s obnovou chovů domácích zvířat. Své nové majitele tak našlo 67 krav, které byly buď březí, nebo již měly tele. Mezi sto padesát rodin jsme rozdělili více než 5 000 slepic a kuřat. Dalších padesát rodin dostalo kozy a kozly jako začátek chovu. Vybraným 19 ženám jsme díky Skutečnému dárku měli možnost darovat šicí stroj, který jim umožňuje alespoň základní obživu.

Rozdané skutečné dárky začaly ve většině případů okamžitě pomáhat. V okrese Verugalu hlásily rodiny při naší následné monitorovací návštěvě, že denně posbírají vajíčka za dva dolary. Zdánlivě malá částka ve skutečnosti významně pomůže rodinnému rozpočtu. Kravské mléko bylo ve většině případů použito pro vlastní spotřebu a sloužilo jako doplněk stravy pro malé děti. Někde se už také narodilo nové tele.

Část příjemců pomoci ve Verugalu neměla žádné předchozí zkušenosti s chovem domácích zvířat a proto bylo součástí projektu i krátké školení jak se zvířaty zacházet. V Thunukkai byla situace zcela jiná. V každé rodině se našel někdo s předešlými zkušenostmi a pomoc tak byla skutečně v obnovení předchozích zdrojů obživy, o které lidé přišly během války a vysídlení.

V obou případech Člověk v tísni úzce spolupracoval s místními státními veterináři a specialisty na živočišnou produkci. Ti poskytovali školení pro příjemce pomoci a kontrolu zdravotního stavu darovaných zvířat.

  Člověk v tísni na Srí Lance 2010 | Skutečný dárek
Člověk v tísni na Srí Lance 2010 | Skutečný dárek
Člověk v tísni na Srí Lance 2010 | Skutečný dárek

Člověk v tísni na Srí Lance 2010 | Skutečný dárek

Sousedé vědí, že dobře šiju
Když jsme utíkali z domova před válkou, vojáci právě bombardovali vesnici a cestu. Utíkali jsme na sever do města Vavuniya tak rychle, jak to šlo,“ vypráví devětadvacetiletá Premila. Celý příběh...

Člověk v tísni na Srí Lance 2010 | Skutečný dárek

Kuřata jako symbol lepší budoucnosti
Pan Arulnidi a paní Chelvarani se opět zabydlují po dvou letech ve svém domku. Je malý zázrak, že všichni přežili a šťastně se vrátili domů. Slepice od dárců z Česka jim pomohou v těžkých začátcích a rodina má už se slepicemi velké plány. Celý příběh...

Člověk v tísni na Srí Lance 2010 | Skutečný dárek

Kráva mi pomůže udržet děti ve škole
Pan Vyramuththu se před válkou na Srí Lance musel otáčet, aby uživil rodinu. Během války přišel o dobytek, rybářské náčiní a ještě k tomu trpí bolestmi zad. Celý příběh...

 

 

Paní Déví žije na Srí Lance v oblasti, kde donedávna bojovala vládní vojska s Tamilskými tygry. Během bojů přišla o manžela a se svými dvěma dětmi strávila víc než rok života v uprchlickém táboře. Postavit se na vlastní nohy jí pomohl až Člověk v tísni a Skutečný dárek ve formě šicího stroje, díky kterému uživí sebe i svou rodinu.