Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Demokratické republice Kongo (2021)

  • 372 dětí během tří měsíců vyléčeno z podvýživy
  • potravinové balíčky a balíčky se semínky pro 130 rodin

Demokratická republika Kongo je jedna ze zemí s největším přírodním bohatstvím na světě. Zároveň je také zemí s nejchudšími lidmi ohroženými vysokou mírou podvýživy.

ZDRAVÍ A OBŽIVA

Provincie Jižní Kivu a Maniema je zasažena důsledky občanské války, chudoby a pokračujících konfliktů ozbrojených skupin. Lokální střety rebelů z různých etnických skupin způsobují pohyb obyvatelstva, jež přichází o své již tak nestabilní zdroje obživy. Důsledkem je nedostatek výživné stravy, který společně se špatnými hygienickými návyky vede k podvýživě.Nejzranitelnější skupinou obyvatel, na něž nestabilní situace a s tím spojená podvýživa dopadá, jsou právě děti mladší 5 let a těhotné a kojící ženy.

Už 372 dětem jsme pomohli se z podvýživy vyléčit pomocí terapeutické pasty Plumpy’Nut nebo terapeutického mléka. Do zdravotnických středisek dodáváme materiál, léky a ochranné prostředky, školíme zdravotníky a společně s místními dobrovolníky šíříme osvětu v komunitách o správném stravování a hygieně. Dobrovolníci pak poskytují poradenství o prevenci podvýživy přímo v domácnostech. Také organizují ukázky vaření z místních surovin, díky kterým se maminky dozví, jak připravit výživné jídlo pro své děti. Místním předávají mimo jiné i ověřené informace o onemocnění virem covid-19 a o tom, jak se před ním chránit.

V regionu Shabunda se během posledních měsíců výrazně zhoršily životní podmínky obyvatel, a to kvůli pandemii, ozbrojeným konfliktům, extrémní chudobě a obrovskému množství vnitřně vysídlených lidí. Zemědělství je zde často jediným zdrojem obživy, ale semena nebo nářadí na trzích chybí nebo je pro farmáře příliš drahé. Tisícům lidí tak hrozí podvýživa a hlad.

Proto školíme tamní rodiny v oblasti udržitelných zemědělských postupů a poskytujeme jim motyky, rýče a odolná semena zeleniny. Celkem 130 rodinám, tedy asi 900 lidí, jsme dodali potravinové balíčky naplněné rýží, maniokovým máslem, solí a olejem, aby měly co jíst, než sklidí úrodu. Zároveň tyto rodiny dostaly semena kukuřice, rýže, fazolí a ořechů.

Člověk v tísni v Kongo 2021 | Skutečný dárek

Člověk v tísni v Kongo 2021 | Skutečný dárek