Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Kambodži (2017)

  • 250 podpořených maminek
  • 156 záchodů a zásobáren vody
  • 100 bioplynáren
  • 8 800 nádrží na vodu
  • 11 000 kg pletiva

Kambodža, ležící na jihovýchodě Asie, stále trpí důsledky brutální vlády Rudých Khmerů. I přes kvetoucí turismus se země potýká s množstvím problémů - od chudoby po hrozbu přírodních katastrof, jako jsou tajfuny a povodně.

ZDRAVÍ

V provincii Koh Kong na jihozápadě Kambodži Člověk v tísni pomáhá chudým lidem, kteří byli přemístěni ze svých domovů na pobřeží do vnitrozemí, aby uvolnili místo turistickému resortu a golfovému hřišti. Ztratili tak nejen zdroj obživy - rybolov, ale i přístup ke zdravotní péči. Díky Skutečnému dárku se 250 maminek mohlo zaregistrovat do systému mHealth, který velmi úspěšně funguje i v jiných částech Kambodže. Zasíláním hlasových zpráv do mobilů se maminky vzdělávají v péči o novorozence.

VODA

Kromě zdravotní péče chybí vysídleným lidem v Koh Kongu často i přístup k vodě a pořádná sanitační zařízení. Díky Skutečnému dárku získalo 99 tamních domácností toaletu nebo zásobárnu vody podle toho, co rodina potřebovala nejvíce.

Skutečný dárek také pomohl postavit 57 záchodů pro chudé obyvatele hlavního města Phnom Penh, kteří dosud toaletu neměli. Člověk v tísni rovněž vztyčil 24 elektrických sloupů se solárním osvětlením, aby lidé nemuseli mít strach v noci vycházet, a opravil čtyři cesty.

OBŽIVA

Krabí farmy

V pobřežní oblasti v provincii Koh Kong představuje rybolov v mangrovech pro většinu obyvatel jediný zdroj příjmu. Lidí ale přibývá a ryb ubývá. Navíc tyto oblasti ohrožují časté přírodní katastrofy. Skutečný dárek pomohl rozjet projekt Člověka v tísni na chov krabů, který chudým lidem nabídne nové možnosti obživy a zároveň bude šetřit zdejší mangrovové lesy. Díky tomu získá 2 831 domácností z osmi vesnic v distriktu Botum Sako šanci na lepší budoucnost.

Proti klimatickým změnám a katastrofám

Lidi žijící na pobřeží v provincii Koh Kong také sužují projevy klimatických změn. Nepravidelné deště a sucha snižují produkci rýže, změny salinity v ústí řek ničí populace ryb a krabů. Pobřežní oblasti postihují i záplavy, zasolování půdy a častější výskyt bouří. Tradiční mangrove ubývají kvůli nezákonné těžbě pro výrobu dřevěného uhlí. Člověk v tísni proto pomáhá místním najít alternativní zdroje obživy a školí je například v chovu dobytka či prasat nebo v pěstování různých plodin na prodej i spotřebu. Díky Skutečnému dárku dostalo 559 chudých farmářů finanční příspěvek na nákup potřebného materiálu a vybavení.

Bioplynárny

Člověk v tísni pomáhá chudým kambodžským domácnostem pořídit si ekologické bioplynárny, které jsou levným a ekologickým zdrojem energie na vaření nebo svícení. Díky Skutečnému dárku si mohlo vlastní bioplynárnu pořídit 100 rodin napříč 12 provinciemi. Kromě toho Člověk v tísni prosazuje zavádění bioplynáren ve vládě a učí soukromé stavební podnikatele, jak správně tato zařízení stavět a prodávat.

Kuřata, krávy a další
Člověk v tísni pomáhá chudým farmářům zlepšit své živobytí v osmi kambodžských provincích: Battambang, Pursat, Kampong Chhnang, Kampong Speu, Takeo, Prey Veng, Svey Rieng, a Kampot. Díky Skutečnému dárku obdrželo 220 farmářů z tzv. ukázkových farem vybavení potřebné na chov drůbeže a prasat, jako je pletivo, nádrže na vodu, teploměr či chladicí boxy. Skutečný dárek také umožnil, aby farmy navštívili místní veterináři a zkontrolovali všechna zvířata. Dále dostalo 2 200 farmářů 8 800 nádrží na vodu a 11 000 kg pletiva, aby mohli zkvalitnit chov svých hospodářských zvířat. Dalších 300 farmářů získalo chovné krávy či býky a jinou materiální podporu podle toho, co nejvíce potřebovali.

Člověk v tísni v Kambodži 2017 | Skutečný dárek

Člověk v tísni v Kambodži 2017 | Skutečný dárek

Člověk v tísni v Kambodži 2017 | Skutečný dárek