Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Kambodži (2015)

  • 285 postavených bioplynáren

  • lepší zdravotní péče pro 18 169 lidí

  • 1 800 proškolených maminek

  • 1 736 podpořených farmářů

V Kambodži, jedné z nejchudších zemí jihovýchodní Asie, působí Člověk v tísni od roku 2008. Dlouhodobě zde pracujeme s rodinami na venkově a snažíme se o rozšíření možností jejich obživy i o zlepšení dos tupnosti zdravotní péče.

Stavba domácích bioplynáren

Kambodžské lesy se zmenšují nejrychlejším tempem na světě – za poslední dvě desetiletí zmizely lesy o rozloze poloviny ČR. Může za to také fakt, že v odlehlých oblastech lidé často nemají přístup k elektřině a většina obyvatel využívá k vaření a svícení topné dřevo. Navíc kupování dřeva stojí rodiny velkou část jejich rozpočtů.

Člověk v tísni už pátým rokem přispívá místním domácnostem na pořízení ekologických bioplynáren, které pomáhají řešit všechny tyto problémy. Bioplynárny využívají běžně dostupného „paliva“ – zvířecího trusu. Z něj se ve speciální nádrži uvolňuje směs metanu a oxidu uhličitého. Napojením na plynový sporák nebo lampu získají lidé levný zdroj energie na vaření nebo svícení.

V roce 2015 se projekt soustředil na 12 kambodžských provincií, a to Takeo, Kampot, Prey Veng, Svay Rieng, Kampong Cham, Kampong Speu, Kampong Chhnang, Pursat, Siem Reap, Kep, Kampong Thom a Kandal. Domácnosti si mohou bioplynárnu koupit za hotové peníze nebo využít výhodné půjčky, přičemž vstupní náklady se většině z nich vrátí do dvou až tří let. Mnoho domácností si však bioplynárnu nemůže dovolit ani s výhodnou půjčkou. Aby čisté energie mohli využívat opravdu i chudí obyvatelé, za pomoci Skutečného dárku Člověk v tísni poskytuje finanční příspěvky na podporu výstavby bioplynáren. V roce 2015 podpořil Člověk v tísni výstavbu 285 domácích bioplynáren, které slouží 1 320 lidem.

Jedná se o šetrné, a navíc ekologické zařízení – šetří zdejší lesy, protože vesničané už nepotřebují tolik palivového dřeva. Rodiny díky nim ušetří, protože kromě občasné údržby nevyžadují plynárny žádné další prostředky na provoz.

Zdraví

V Kambodži umírá především na venkově rekordní množství žen během porodu. Z toho důvodu už osmým rokem pomáháme zlepšovat podmínky v desítkách venkovských zdravotnických středisek. Ve spolupráci s českou ambasádou se věnujeme zlepšování zdravotní péče zaměřené především na péči o novorozence a matky. Kvalitní péče je často velmi vzdálená, což s sebou nese vysokou úmrtnost novorozenců i maminek, které se do zdravotnických center nemůžou dostat. V provinciích Trapeang Kra Nhoung, Thlea Prae Chum and Ream Andaek Communes proto byla kvalitně vybavena tři zdravotnická centra. Nově tak bude mít přístup k bezpečnému porodu a dalším zdravotnickým službám 18 169 lidí.

Dále působíme ve velmi chudé provincii Kampong Chhang, kde je dvojnásobná úmrtnost novorozenců oproti zbytku Kambodži a 40 % dětí trpí podvýživou. Člověk v tísni zde učí budoucí maminky jak pečovat o novorozence a jak udělat výživný jídelníček i pro starší děti nebo celou rodinu. Současně s tím se distribuují jednoduché informační materiály, které pomáhají předejít nejčastějším příčinám úmrtí novorozenců. Dále také školíme zaměstnance zdravotnických center jak rozeznat a pečovat o matky v rizikovém těhotenství. To je příčinou úmrtí 9 % mladých žen z této provincie. Tento rok mohl Člověk v tísni díky skutečným dárkům působit ve 120 vesnicích a jeho školeními prošlo přes 1 800 místních žen.

 

Zemědělství

Ve 155 vesnicích v provinciích Kampong Chhang a Pursat žije 30 000 lidí pod hranicí chudoby. V letošním roce bylo díky skutečnému dárku materiálně podpořeno 1 736 farmářů a kolem 500 z nich obdrželo finanční podporu formou mikrograntu. Farmáři v této oblasti se věnují chovu drůbeže, a tak k nim putovalo především vybavení jako ochranné sítě na stavbu kurníků, krmítka, napáječky a klece. Z patnáctidola rového mikrograntu si pak mohli dokoupit vakcinaci, osivo na pěstování vlastního krmení nebo další kuřata do chovu. Ruku v ruce s tím šlo nezbytné školení o péči o drůbež a rozmnožování chovu.

Člověk v tísni v Kambodži 2015 | Skutečný dárek

Člověk v tísni v Kambodži 2015 | Skutečný dárek

Člověk v tísni v Kambodži 2015 | Skutečný dárek

Člověk v tísni v Kambodži 2015 | Skutečný dárekČlověk v tísni v Kambodži 2015 | Skutečný dárek