Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Kambodži (2010)

Rozdané dárky: školení 6 porodních asistentek, které zajistí v průměru 84 bezpečných porodů měsíčně. Vybavení zdravotnických středisek

V Kambodži působíme od roku 2008. Zaměřujeme se především na pomoc při snížení úmrtnosti dětí a matek při porodu. Ty jsou způsobeny nedostatečnou kvalitou zdravotnické péče, její špatnou dostupností pro nejchudší části populace a v některých případech také škodlivými tradicemi.

Člověk v tísni v provincii Takeo na jihu země podporuje 42 zdravotnických středisek, kde se snaží vytvořit podmínky pro bezpečný porod pro matky z okolních vesnic. Proto jsme střediska vybavili základním zdravotnickým materiálem a zavedli do nich pitnou vodu a elektřinu. Pracujeme i s matkami přímo v komunitách a snažíme se jim zprostředkovat základy zdravotnické osvěty. Ve spádových vesnicích zdravotních středisek žije přes 576 000 lidí, z toho 286 800 žen.

Využití sbírky Skutečný dárek

Peníze získané z prodeje certifikátů Bezpečný porod byly použity například na organizaci měsíčního praktického školení v provinční nemocnici v Takeu pro 6 porodních asistentek. Asistentky se po školení vrátily do svých zdravotnických středisek, kde nyní měsíčně poskytnou průměrně 84 bezpečnějších porodů.

Dále bylo na základě potřeb identifikovaných českou porodní asistentkou do vybraných zdravotnických středisek nakoupeno nejnutnější zdravotnické vybavení a materiál. Do jednoho střediska byla zakoupena nová porodní postel, do ostatních zejména gáza a dezinfekce.

Do konce roku 2010 bude ještě podpořena osvětová kampaň ve vesnicích, která má matky informovat o bezpečném těhotenství a možnosti bezpečného porodu ve zdravotnickém středisku. Prostředky ze Skutečného dárku umožní zorganizovat kampaň pro asi 2 500 žen.

Člověk v tísni v Kambodži 2010 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Kambodži 2010 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Kambodži 2010 | Skutečný dárek

Člověk v tísni v Kambodži 2010 | Skutečný dárek

Překročení řeky
„Porod ve středisku byl velice šťastný,” říká Chantou. Ne každý porod má totiž šťastný konec. V Kambodži se porodu také říká překročení řeky, jelikož je to pro maminku a děťátko stejně nebezpečné. Celý příběh...

 

 

V provincii Takeo v Kambodži se každé desáté dítě nedožije prvního roku života. Je to způsobeno nízkou kvalitou zdravotnických služeb a jejich špatnou dostupností pro chudou populaci. Člověk v tísni se zde snaží přispět ke snížení mateřské a dětské úmrtnosti od roku 2008. Podporujeme 28 vesnických zdravotnických středisek, které slouží více než 400 000 lidem.