Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Kambodži (2013)

Rozdané dárky: 65 bioplynáren, 10 latrín a 3 pisoáry pro celkem 571 dětí

 

V Kambodži, jedné z nejchudších zemí jihovýchodní Asie, působí Člověk v tísni od roku 2008. Letos jsme mohli díky dárcům Skutečného dárku podpořit výstavbu 65 bioplynáren a instalovali jsme hygienická zařízení na 2 školách.

OBŽIVA

V odlehlých venkovských oblastech je přístup k elektrické energii velmi omezený. Většina obyvatel využívá k vaření a svícení topné dřevo, které kupuje nebo sbírá. Kupování topného dřeva stojí rodiny velkou část denního příjmu, sbírání dřeva naopak zabírá významnou část dne, a navíc vede k rychlé deforestaci – kambodžské lesy se zmenšují nejrychlejším tempem na světě. V Kambodži je proto nutné rozšiřovat alternativní zdroje čisté energie, které jsou dlouhodobě udržitelné, a navíc cenově dostupné. Člověk v tísni proto od roku 2011 pomáhá zavádět do venkovských oblastí domácí bioplynárny.

V nich se ze zvířecího trusu uvolňuje směs metanu a oxidu uhličitého, který napojením na plynový sporák či lampy poskytuje energii na vaření a svícení. Kromě poplatků za stavbu a údržbu bioplynárny systém nevyžaduje žádné další náklady.

Aby čisté energie mohli využívat i opravdu chudí obyvatelé, za pomoci Skutečného dárku jim Člověk v tísni poskytuje na bioplynárny dotace. V roce 2013 tak poskytl podporu 65 nejchudším zájemcům (dotace tvoří zhruba třetinu celkové ceny) a umožnil jim tak dlouhodobě čerpat dostupnou a čistou energii.

VODA

Ve venkovských oblastech Kambodže bývá problém s dodržováním základních hygienických návyků. Chybí latríny, nezávadná pitná voda i obecné povědomí o nemocech šířených jídlem nebo vodou kontaminovanou fekálními bakteriemi.

Díky dárcům Skutečného dárku pomohl Člověk v tísni zlepšit úroveň hygieny na 2 základních školách v provincii Kampong Chhnang. Přestavbou starých nefunkčních a přístavbou nových latrín jsme zaručili všem 571 školákům odpovídající přístup k hygienickým zařízením.

Na základní škole v Samporu bylo postaveno 6 jednotlivých latrín a 1 pisoár, ve škole v Svay Bakav 4 latríny a 2 pisoáry. Zároveň byla v obou školách instalována umyvadla a žáci dostali mýdlo.

Vedle stavby hygienických zařízení jsme se díky prostředkům sbírky Skutečná pomoc zaměřili také na zlepšení stávajících hygienických návyků. Vysvětlili jsme dětem, proč je nutné si mýt ruce a využívat latríny, a zároveň motivovali učitele k větší péči o chování žáků v oblasti hygieny. Tím bylo dosaženo toho, že postavená zařízení budou opravdu využívána.

Člověk v tísni v Kambodži 2013 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Kambodži 2013 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Kambodži 2013 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Kambodži 2013 | Skutečný dárek