Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Kambodži

Rozdané dárky: Podpora 74 zdravotnických center, domácí bioplynárny pro 130 rodin, podpora 825 nejchudších lidí (165 rodin) v chovu kuřat a kachen, 87 vodních filtrů

 

V Kambodži působíme od roku 2008. Letos jsme díky našim dárcům podpořili živobytí 165 nejchudších rodin kambodžské provincie Kampong Chhnang, a to v chovu drůbeže. Skutečné dárky také přispěly 130 kambodžským rodinám k pořízení nové domácí bioplynárny.

V oblasti zdravotnictví se již od samého počátku působení v této zemi snažíme poskytnout těhotným ženám a matkám s malými dětmi ve venkovských oblastech Kambodži adekvátní zdravotnickou péči. V roce 2012 jsme díky Skutečným dárkům vyškolili porodní asistentky a další zdravotnický personál v 74 centrech pěti kambodžských regionů. Výsledkem je, že 13 000 žen a jejich novorozených dětí z 1 128 vesnic dostane mnohem lepší a kvalifikovanější péči ve svých zdravotnických střediscích.

OBŽIVA

Většina obyvatel Kambodži žije na venkově, kde se živí zemědělstvím, rybolovem a drobným obchodem. Jejich živobytí je závislé na dostupných přírodních zdrojích, což sami mohou jen těžko ovlivnit. Člověk v tísni se od roku 2010 věnuje ve spolupráci s irskou rozvojovou organizací Concern Worldwide a místními neziskovými organizacemi podpoře živobytí nejchudších obyvatel v několika vesnicích. Školení v efektivnější zemědělské produkci následované poskytnutím mikrograntů na rozběhnutí či další rozšíření živností pak představuje jeden ze způsobů, jak nejchudší obyvatele venkovských oblastí podpořit a snížit tak celkově jejich počet. 30 % obyvatelstva v Kambodži se stále nachází pod hranicí chudoby.

Díky podoře ze Skutečného dárku jsme letos pomohli 165 rodinám ve 12 vesnicích s rozšířením jejich drobných chovů drůbeže na větší podnikání, což jim přinese výraznější příjem do domácnosti. Skutečné dárky proto nakupovaly materiály a umožňovaly školení, která mnohým rodinám po několika měsících pomohly rozšířit jejich chovy z dvaceti slepic na více než dvě stě slepic a kuřat. Ke konci roku 2012 jsou tak díky podpoře Skutečných dárků v provincii Kampong Chhnang tisíce kuřátek a kachňátek, která pomáhají chudým lidem ve zlepšení jejich živobytí.

Díky Skutečným dárkům si v roce 2012 mohlo 130 kambodžských rodin pořídit novou domácí bioplynárnu. Zbylých přibližně 70 % nákladů uhradily samy rodiny buď v hotovosti, nebo půjčkou od místních bank, kterou do roka lehce splatí. Bioplynárny byly navíc postavené místními firmami, které tak přispívají k zaměstnanosti ve venkovských oblastech Kambodži. V těchto podzemních stavbách se z rozkládajícího se zvířecího trusu uvolňuje metan, který lze lehce napojit na plynový sporák či plynovou lampu. Rodiny tak získají pohodlný zdroj energie a nemusí již kácet či nakupovat dřevo ani vařit v zakouřených místnostech. Díky snížení spalování dřeva, využívání metanu z rozkládajícího se trusu a náhradě chemických hnojiv za přírodní, navíc každá bioplynárna ročně omezí vypouštění skleníkových plynů o 4,92 tun. 130 nových bioplynáren postavených letos díky našim dárcům tak zabrání vypuštění 640 tun škodlivin do ovzduší.

ZDRAVÍ

Kambodžský zdravotnický sektor byl z velké míry poničen za vlády Rudých Khmérů. Situace se mění k lepšímu, stále však v Kambodži umírá 206 žen na 100 tisíc porodů. V porovnání s Českou republikou tak mají ženy 30krát vyšší pravděpodobnost, že zemřou při porodu. Každé dvacáté dítě se stále nedožije svých prvních narozenin. Člověk v tísni proto v Kambodži už čtyři roky zlepšuje mateřskou a dětskou zdravotní péči - letos nově také v provincii Kampong Chhnang. Díky pomoci Člověka v tísni benefituje navíc 100 zdravotnických center a lidé z přilehlých více než 1200 vesnic. Naše hlavní pozornost byla letos směřována na intenzívní školení porodních asistentek a jejich výměnné návštěvy do dobře funkčních zařízení, dále kurzy pro těhotné a kojící matky o správné výživě pro jejich dítě. Posílili jsme i správný chod některých center předáním zkušeností zdravotnickému managementu.

PITNÁ VODA

Na podzim roku 2011 byla Kambodža postižena jedněmi z nejsilnějších povodní za posledních deset let. Katastrofa si vyžádala 250 lidských životů a postihla 1,7 milionu lidí. Člověk v tísni postiženým ihned po povodních rozdával hygienické balíčky, čistil a opravoval studně a očkoval dobytek, který je pro vesnické obyvatele nepostradatelný.

Díky dárcům Skutečného dárku jsme zde v roce 2012 rozdali 87 praktických vodních filtrů za cenu 250 Kč/kus. Tyto zařízení s jednoduchým principem ovládání a snadným užitím umožní chudým rodinám pít čistou vodu, zabrání nemocem způsobeným pitím kontaminované vody, takže děti jsou zdravé a rodina ušetří za léky a matky mají více času, který mohou strávit drobným přivýdělkem raději než starostí o nemocné dítě.

Člověk v tísni v Kambodži 2012 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Kambodži 2012 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Kambodži 2012 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Kambodži 2012 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Kambodži 2012 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Kambodži 2012 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Kambodži 2012 | Skutečný dárek