Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni na Filipínách (2016)

  • 47 balíčků osiva (mrkev, paprika, rajčata, kasava, karela – hořká okurka)
  • 7 528 kg sazenic (kurkuma, řasa, rýže)
  • 359 balíčků náčiní
  • 30 balíčků hnojiva
  • 847 ks kachen
  • 612 kuřat
  • 108 000 kusů sazenic kakaovníku;
  • 10 buvolů;
  • 1 stroj na vajíčka.

Na Filipínách působíme od roku 2013. Pomáháme místním postavit se znovu na nohy po zničujícím tajfunu Yolanda (Haiyan). Pracujeme v nejvíce postižené oblasti Filipín, na ostrově Samar, konkrétně v provincii Východní Samar. I před tajfunem patřila tato provincie k nejchudším v zemi. Každý druhý člověk se zde nachází pod hranicí chudoby. Tajfun Yolanda situaci ještě zhoršil. Zničil tradičně používané kokosové palmy, které představovaly jediný zdroj živobytí. Pomáháme proto obnovit a vylepšit místní trh a lidem najít jiný, alternativní zdroj obživy.

OBŽIVA

Naše činnost spočívá v tom, že propojujeme chudé farmáře se zákazníky a dodavateli bez třetích stran a překupníků. Farmáři tak mohou získat kvalitní osivo, nářadí a hnojiva a to, co vypěstují, později prodat. Pomáháme ve 44 vesnicích více než tisícovce farmářů, kteří během tajfunu Yolanda přišli o všechno – úrodu, zvířata. Tito farmáři mají méně než 50 USD (asi 1 250 Kč) měsíčně a 80 % z nich jsou ženy.

Společně s nimi jsme v každé vesnici založili ukázkové políčko, kde se místní učí pěstovat nové odolnější plodiny s vyšším výnosem a nové zemědělské techniky. Po úspěšném dokončení školení od nás mohou farmáři získat tzv. balíčky na rozjezd svého podnikání. Vybírají si ze 14 druhů různých balíčků ve čtyřech hlavních skupinách – osivo, náčiní, hnojiva a drůbež – podle svých preferencí. Na rozdíl od ostatních organizací nedáváme balíčky zcela zdarma – musí do nich investovat i oni sami, a to 20 % ceny. Letos jsme rozdali 648 balíčků. Dále pomáháme zakládat školku kakaovníků. Díky Skutečnému dárku jsme mohli tento rok zakoupit na 100 000 sazenic, které místním rozdáme příští rok na jaře, až skončí období sucha.

Spolupracujeme s 15 družstvy, které mají dohromady 600 členů – farmářů, malých pěstitelů a rybářů. I tato družstva od nás mohla získat materiální podporu svých podnikatelských plánů v soutěži, kterou jsme vyhlásili. Pět vítězných skupin, jejichž plány měly dobrou vizi a byly realistické, získalo v roce 2016 materiály ke zvýšení produkce organických hnojiv; jeden přístroj na zpracování vajec a příslušenství; sazenice a osivo mořských řas a rýže. Šest družstev obdrželo více než 2 500 kilo sazenic kurkumy. Kurkuma se zpracovává na prášek, ze kterého se vyrábí na Filipínách oblíbený zdravý nápoj. Další dvě družstva letos získala 10 vyšlechtěných buvolů, což pomůže do budoucna dvakrát zvýšit produkci mléka . I tito farmáři sami přispěli 10 % z celkové ceny balíčků.

Vytvořili jsme také síť malých podnikatelů, zkušených farmářů vybraných místní komunitou, od kterých ostatní zemědělci mohou odkoupit osivo, získat pojištění nebo půjčku pro své podnikání.

Člověk v tísni na Filipínách 2016 | Skutečný dárek

Člověk v tísni na Filipínách 2016 | Skutečný dárek

Člověk v tísni na Filipínách 2016 | Skutečný dárek