Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Úvod

Člověk v tísni, o.p.s. Menu

Člověk v tísni v Etiopii (2016)

  • 263 oslíků

V Etiopii působíme už 13 let. Je to jedna z našich největších misí. Opravujeme zde studny, stavíme školy, bojujeme s odlesňováním a různými způsoby podporujeme obživu místních obyvatel. I tuto zemi trápí důsledky klimatických změn. Záplavy v jedné části země střídají sucha v další a místní se nedovedou s extrémními výkyvy počasí vypořádat.

OBŽIVA

Jednou z oblastí v Etiopii, které v posledních letech trápí velká sucha, je Východní Belessa. V roce 2015 zde pršelo jenom tři dny. Rozvod vody tu není, studny a potoky vysychají a místní se musí vypravovat pro vodu do vzdálenějších a vzdálenějších míst. Často jim trvá až 8 hodin, než nějakou najdou a odnesou domů. Kritický nedostatek vody způsobuje zvýšený výskyt nemocí a podvýživu. Vede k tomu, že děti přestávají chodit do škol a učitelé opouštějí svá místa, protože ve škole není co pít, ani čím se umýt.

 

V roce 2016 Východní Belessu zasáhlo obzvlášť extrémní sucho způsobené El Niñem. Díky 263 skutečným oslíkům, které jsme tu v roce 2016 rozdali, se teď ale místní můžou dostat ke zdrojům vody mnohem dříve a také jí vzít více najednou. Oslíky dostaly ty nejchudší a nejohroženější rodiny – ty, které bydlí nejdále od vodních zdrojů, trpí podvýživou, s těhotnými nebo kojící maminkami a starými lidmi.

 

K vypořádání se suchem a všemi problémy, které přináší, samozřejmě nestačí jenom oslíci. Kromě nich jsme lidem dali k dispozici cisterny s pitnou vodou. Pomáhali jsme opravit nefunkční studny a obnovit prameny. Rozdávali jsme kanystry na vodu a přípravky na její čištění. Podpořili jsme místní úřady v úsilí vymýtit nemoci, které se vyskytly kvůli nedostatku čisté vody, jako například svrab, především v osvětě o správné hygieně a distribuci léků a mýdel.