Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v České republice (2022)

  • Se školou jsme pomohli 1 065 klukům a holkám 
  • 339 mladých lidí navštěvovalo naše kariérní poradenství 
  • 733 mladistvých navštěvovalo naše nízkoprahové kluby 
  • 360 dětí docházelo do předškolního klubu 

 

V České republice se dlouhodobě zabýváme podporou vzdělávání. Věnujeme se dětem, které by samy vzdělávacím systémem projít nedokázaly – jejich rodiče mají totiž často jen základní vzdělání a nedokážou nebo nechtějí svým potomkům s učením pomoci. Dětem tak hrozí, že ze vzdělávacího systému brzy nenávratně vypadnou.  

V minulém školním roce se děti konečně vrátily zpátky do lavic. Skončily plošné uzavírky, a i přes lokální karantény a pomalý návrat do běžného režimu se školáci zase začali potkávat ve třídách. Po roce a půl covidových opatření se ukázalo, kdo distanční výuku zvládal, a kdo má v loňském učivu mezery.  

Českým dětem jsme letos pomáhali díky Skutečnému dárku i sbírce Lepší škola pro všechny. 

VĚNUJEME SE MALÝM DĚTEM I STŘEDOŠKOLÁKŮM

V naší práci jsme se zaměřili na ty nejohroženější skupiny, například na ty děti, které měly projít zápisem do mateřských nebo základních škol, ale chyběly jim potřebné dovednosti. Děti, které k nám chodí, často nikdy nedržely v ruce pastelku nebo jim nikdy nikdo nepřečetl knížku. Kdyby se jejich dovednosti nezlepšily, začaly by už při nástupu do školky okamžitě zaostávat. Nejmladším jsme poskytovali podporu v našich dvanácti předškolních klubech. Celkem letos pomohly 360 dětem a jejich 310 rodičům. 

Dětem na základních a středních školách nabízíme možnost docházet do jednoho z našich sedmi nízkoprahových klubů, kde mohou po škole trávit čas s kamarády nebo se učit. V rámci kariérního poradenství pak se staršími dětmi společně řešíme, co by je bavilo po škole dělat. 

Přestože se výuka vrátila do budov škol, lokální karantény a omezení přetrvávaly. Dětem, které doma nemají počítač nebo připojení, tak hrozilo, že kdykoliv mohou z výuky vypadnout. Proto jsme pokračovali v půjčování technického vybavení, do rodin jsme zapůjčili v prvním pololetí 329 a v druhém 173 notebooků. 

PODPORUJEME ŠKOLY I VEŘEJNOST

Podporujeme také samotné školy, a to metodickými materiály, které jsou zdarma dostupné na webu jsns.cz. Spolupracujeme s více než 4 000 škol v republice, pořádáme projekty jako Měsíc filmu na školách, Týdny mediálního vzdělávání nebo Den Příběhů bezpráví, které studenty vedou k občanské uvědomělosti, mediální gramotnosti i porozumění vlastní historie.  

Díky Skutečnému dárku můžeme připravovat i některé vzdělávací akce pro veřejnost. Velké oblibě se těší například Kino Příběhů bezpráví na Jungmannově náměstí v Praze. Při příležitosti oslav 17. listopadu se tam zájemci mohou během celého dne přijít podívat na dokumenty o sametové revoluci. 
 

Člověk v tísni v České republice 2021 | Skutečný dárek

 

 

Člověk v tísni v České republice 2021 | Skutečný dárek

 

 

Člověk v tísni v České republice 2021 | Skutečný dárek