Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v České republice (2021)

  • 1 852 dětí jsme podporovali ve studiu
  • Více než 660 dětí jsme doučovali
  • 596 mladistvých využilo naše nízkoprahové kluby
  • 299 účastníků kurzů pro pedagogy a asistenty pedagoga
  • 85 knížek pro děti

 

V České republice se dlouhodobě zabýváme podporou vzdělávání. Věnujeme se dětem, které by samy vzdělávacím systémem projít nedokázaly jejich rodiče mají totiž často jen základní vzdělání a nedokážou nebo nechtějí svým potomkům s učením pomoci. Dětem tak hrozí, že ze vzdělávacího systému brzy nenávratně vypadnou. Během pandemie se toto riziko ještě zvýšilo. Pro děti, pro které bylo normální vyučování těžké, se stala online výuka nepřekonatelnou překážkou. Často doma neměly ani počítač a neuměly s ním zacházet. A v okolí se nenašel nikdo, kdo by jim pomohl.

Českým dětem jsme letos pomáhali díky Skutečnému dárku i sbírkám SOS Česko a Lepší škola pro všechny. Sbírka SOS Česko podpořila i lidi, kteří přišli o práci nebo jim hrozí neřešitelné dluhy.

 

DOUČOVÁNÍ A PODPORA VZDĚLÁVÁNÍ

Celkem 360 nejvíce ohroženým dětem jsme po dobu uzavírky škol zapůjčili laptopy, aby školu nezameškaly. Dalším 300 rodinám jsme zajistili internetové připojení. S distanční výukou jsme pomáhali také učitelům a rodičům – na webu jsns.cz jsme všem bez nutnosti registrace zpřístupnili stovky výukových materiálů o mediálním vzdělávání, moderních československých dějinách nebo klimatické krizi. Na téměř třech čtvrtinách základních a středních škol v České republice pomáháme rozvíjet nadání a individuální schopnosti dětí a moderními metodami je učíme orientovat se v současném světě. Organizovali jsme i tradiční Příběhy bezpráví. Pro pedagogy a asistenty pedagoga jsme i během lockdownu pořádali kurzy o práci s dětmi s postižením. Celkem se školení letos zúčastnilo 299 pracovníků ve vzdělávání.

Důraz klademe na doučování dětí. Po návratu do prezenční výuky je potřeba doučování intenzivnější než kdy dřív – rozdíly mezi dětmi se prohloubily. Žákům, kteří během online výuky ze vzdělávání vypadli, hrozí, že už své spolužáky nikdy nedoženou. I proto se podílíme na iniciativě Fakulty doučují, která umožňuje vysokoškolským studentům v rámci povinné praxe doučovat děti. Zároveň jsme v září spustili web Doučujte.cz, kde může každý zájemce o doučování najít potřebné materiály a tipy k výuce.

Naši pracovníci a dobrovolníci v první polovině roku doučovali 660 dětí z chudých rodin po celé republice. Díky Skutečnému dárku podporujeme i předškolní kluby nebo zájmové aktivity pro děti.

 

PRVNÍ KRŮČKY DO ŠKOLY

Kromě školáků se věnujeme i mladším dětem, které se teprve do školy chystají. Dlouhodobě podporujeme děti bez dostatečné podpory rodiny. Často jim totiž nikdo nikdy nepřečetl knížku nebo doma nemají ani pastelky. Pro ně máme v současné době i díky podpoře Skutečného dárku jedenáct předškolních klubů a dvě terénní pracoviště, kde se naši pracovníci dětem věnují a učí je, co potřebují dohnat. Předškolní příprava je velmi důležitá pro úspěšný začátek studia. Pokud dětem ujede vlak už v předškolním věku, jen těžko budou spolužáky dohánět na základní škole.

 

PRVNÍ KNÍŽKA

Díky Skutečnému dárku dostalo letos už 85 dětí svou první knížku. Knížky putovaly dětem na základních školách, ale i předškolákům. Dostaly pohádky, romány i komiksy.
 

Člověk v tísni v České republice 2021 | Skutečný dárek

 

 

Člověk v tísni v České republice 2021 | Skutečný dárek

 

 

Člověk v tísni v České republice 2021 | Skutečný dárek