Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Arménii (2020)

  • 4 500 kg ovčí vlny
  • 17 pracovních míst
  • 250 km značených turistických tras

Od pádu Sovětského svazu a války v 90. letech se Arménie stále potýká s ekonomickým útlumem, nezaměstnaností a odlivem pracovní síly do zahraničí. Dopady současného konfliktu o Náhorní Karabach situaci ještě zhorší.

OBŽIVA

Arménskou provincii Širak zasáhlo v roce 1988 zničující zemětřesení. I 30 let poté je tato oblast stále jednou z nejchudších v zemi. Zejména mladé lidi zde trápí vysoká nezaměstnanost. Člověk v tísni proto vytváří nové pracovní příležitosti a podporuje zpracování vlny, které je v Arménii tradičním řemeslem. Postavili jsme továrnu na zpracování vlny, kterou jsme díky Skutečnému dárku vybavili potřebnými stroji. Továrna dala práci 17 zaměstnancům, zejména ženám, které mají menší šanci sehnat férově placené zaměstnání. Vyčištěná a zpracovaná vlna z továrny pak putuje k místním podnikatelům, kteří z ní vyrábějí koberečky, rohože či oblečení. Podporujeme tak celé průmyslové odvětví kolem zpracování vlny – od stříhání ovcí přes zpracování vlny a vznik vlněných produktů po marketing a propagaci. Vlnu kupujeme od místních pastevců.

Na jihu Arménie v oblasti Sjunik najdete v horách stejné turistické značení jako v České republice. Člověk v tísni zde totiž označil asi 250 km stezek, které sem přivedou milovníky vysokohorské turistiky a s nimi i rozvoj místních vesnic při zachování ekologické udržitelnosti. „Stezka legend“ představí turistům místní legendy a tradice, pro obyvatele Sjuniku bude znamenat zlepšení kvality života. Region Sjunik je totiž jedním z nejchudších v Arménii.

Člověk v tísni v Arménii 2020 | Skutečný dárek

Člověk v tísni v Arménii 2020 | Skutečný dárek