Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Angole (2022)

  • 540 zemědělců se dozvědělo, jak udržitelně hospodařit 
  • 40 zdravotníků má nové informace o hygieně 
  • Více než 1 000 maminek ví, jak vařit svým dětem nutričně vyvážená jídla 
  • 1,2 milionu litrů vody bylo vyčištěno a připraveno k pití 

 

Země se stále potýká s následky vleklé občanské války a trápí ji špatná dostupnost zdravotnictví, podvýživa dětí a neefektivní zemědělství.

 

OBŽIVA A ZDRAVÍ

Obyvatelé provincie Huíla se většinou živí zemědělstvím a jsou na něm závislí. Úroda na jejich vlastních polích pro ně totiž často znamená jedinou obživu. Jejich zemědělské postupy, které se učili už od svých dědečků, ale podkopávají úrodnost půdy a plodiny většinou nemají dostatečnou výživovou hodnotu pro děti. Proto místní farmáře učíme o tom, jak se o půdu starat, aby neztrácela úrodnost, a které plodiny vybírat a vařit je dětem i celé rodině. A aby jim to šlo lépe od ruky, poskytujeme zemědělcům nářadí, osivo, hnojiva, ale i vodní čerpadla. V rámci farmářských škol se více než 540 drobných farmářů a zahrádkářů naučilo, jak vypěstovat na vlastních polích více zeleniny i dalších plodin.  

Nedostatek pitné vody a výživných potravin, špatná hygiena a mnoho dalších faktorů jsou nebezpečím především pro malé děti a jejich zdraví. Přibližně 1,9 milionu angolských dětí mladších pěti let zaostává v růstu, protože nedostává rozmanitou stravu a v prvních 1 000 dnech života jim chybí živiny. Základem je čistá voda a informace o správné hygieně. Proto se dalších 40 zdravotníků vzdělalo o hygieně nebo péči o podvyživené děti a více než 1 000 těhotných žen nebo maminek se dozvědělo, jak vařit svým dětem tak, aby byly zdravé.   

 

VODA

Jižní Angolu trápí dlouhodobá sucha a dopadají na ni důsledky klimatické změny. Provincie Namibe je téměř výhradně pouštní s extrémně omezenými srážkami, místní pastevci a zemědělci jsou závislí na zdrojích podzemní vody a sezónních řekách. Proto na místě opravujeme studny a další vodovodní systémy, aby měli místní a jejich dobytek dostatek pitné vody. Byly také distribuovány tablety, které vyčistily 1 204 000 litrů vody. 

 

VZDĚLÁVÁNÍ

Mladí lidé se v Angole stále nemají možnost plnohodnotně zapojit do politického rozhodování. Proto podporujeme mládežnické organizace, školíme je o partnerství veřejného a soukromého sektoru, rozpočtech a spoustě dalších věcí. Jeden svět na školách také přispívá k výchově odpovědných mladých lidí pomocí filmů, diskusí a vzdělávacích aktivit. Podněcuje je ke kritickému myšlení a k angažovanosti v otázkách, které na ně mají největší dopad.